Mikor és mire használható a gérvágó?
Az asztalos- és barkácsműhelyek igazi sztárja, koronázatlan királya a kombinált gérvágó, hiszen a segítségével könnyedén megmunkálható az adott munkaanyag, legyen szó fáról vagy akár alumíniumról. Ezzel a szerszámgéppel ugyanis precíz vágatokat lehet készíteni, ami nagyon fontos például egy-egy bútor, padlólap, vagy épp szegőléc elkészítésekor, ahol a pontosság igencsak lényeges.
Mi az a gérvágó?
Amikor egy új technikával ismerkedünk meg, az első a neve, amit ízlelgethetünk. Ilyen a kombinált gérvágó is, aminek hallatán az a kérdés merül fel mindenkiben, aki nem képzett asztalos, hogy mi az a gérvágó? Nos, a gér szó német eredetű (gehre), ami egyszerűen átlós sarokillesztést vagy háromszöget jelent. Egy gér 45 fokos szöget, két gér pedig derékszöget ad ki. A gérvágó tehát egy precíz vágóeszköz.
A kombinált gérvágó még ennél is több segítséget ad az asztalosmunkához, hiszen néhány mozdulattal a gérvágó fűrész kisebb asztali körfűrésszé alakítható. Ezzel a lehetőséggel pedig sok pénzt és főként helyet spórolhatunk meg, főleg, ha a műhely alapterülete kicsi és nem lehet elhelyezni egyszerre két vágógépet.
Mindenki megtalálja a maga kombinált gérvágóját
Sokan úgy gondolják, hogy a professzionális asztalosműhelyekbe való kombinált gérvágó túl drága ahhoz, hogy a ház körüli barkácsolás miatt megvásárolják. Szerencsére több gyártó az otthoni ezermesterekre is gondolt és olyan modelleket is készítenek, amelyek teljesítménye kisebb a profi szerszámgépekénél. Ez a teljesítmény bőségesen elegendő egy kisebb barkácsműhelybe, viszont az ilyen „háztartási” gérvágó fűrésznek sokkal kedvezőbb az ára, így bárki megveheti. Ha kellőképpen gyakorlottak vagyunk a használatában, egy lakás- vagy házfelújítás esetében, rengeteg feladatot meg tudunk oldani, például pontos méretre vághatjuk a laminált padlólapokat is.
Nem nehéz a kombinált gérvágó használata
A gérvágó fűrészt alapvetően nem nehéz használni, hiszen a vágótárcsa mérete határozza meg, hogy mekkora munkadarabbal dolgozhatunk. Sok esetben a vágófej csúsztatható, ezáltal pedig nagyobb felületet vághatunk. Ez nagy könnyebbség azoknak, akik behatárolt lehetőségekkel dolgoznak, mert például nincs elég hely egy komplett faipari gépparkra. Néhány kiegészítő azonban még inkább megkönnyíti a munkát. Ilyen a lézeres irányzék, amivel még pontosabban meghatározható a vágás helye. Az opcionálisan beszerelhető porszívó is jó szolgálatot tesz, hiszen a segítségével nem kell folyamatosan portalanítani a munkafelületet.
A gérvágó állvány is hatékonyabbá teszi a munkát. Ezt az állványt el lehet készíteni házilag is, de érdemes inkább egy komplett darabot vásárolni. Ezek ára nem túl magas, viszont a kialakításuk tökéletesen megfelel a teljes munkafolyamathoz. Ráadásul, ha nem használjuk, a lábait becsukva össze is hajthatjuk és berakhatjuk a szekrénybe, hogy ne foglalja a műhelyben a helyet.
Egyesek úgy vélik, számukra elég egy gérvágó láda is, ami tulajdonképpen olyan keret, amibe előre be vannak metszve a leggyakrabban használt szögek. Ezáltal a ládába helyezett munkadarabokat egy kézifűrésszel is le lehet vágni a szükséges méretben. Tény és való, hogy ez a módszer is működőképes és egy gérvágó láda, az ahhoz való fűrészekkel együtt olcsóbb, mint a kombinált gérvágó. Viszont az is igaz, hogy ez az alkalmatosság nehézkesebb, lassúbb vele a munka és csupán egyfunkciós.
A biztonság fontos, így kerülhetjük el a sérüléseket, ha gérvágó fűrésszel dolgozunk
Minden olyan faipari munkálat, ami vágással, csiszolással, darabolással jár, veszélyesnek mondható. A munkadarabok feldolgozása során ugyanis szálkák, szilánkok és fűrészpor kerül a levegőbe. Az előbbiek megsérthetik a szemet, az utóbbi pedig könnyen a légutakba kerül. Éppen ezért a kombinált gérvágó használata közben is ajánlott, sőt, kötelező a védőszemüveg és a porvédő maszk használata. Fontos beszerezni egy jó minőségű, megerősített anyagú munkakesztyűt is, hogyha véletlenül hozzáérnénk a vágótárcsához, ami néha sajnos megesik, ne metélje szét azonnal a kezünket.