Némi kézügyességgel könnyen elsajátítható a fa gravírozás
A fa gravírozás sokkal régebbi technika, mint gondolnánk, hiszen már a kőkorszaki emberek is szerették karcolással díszíteni a használati tárgyakat. Az idők során a módszer ugyan a régi maradt, az eszközök azonban nagyon sokat változtak. Ha rusztikus, régies hangulatot szeretnénk adni a fából készült tárgyaknak, a fa gravírozás nekünk való elfoglaltság!
A gravírozás nem más, mint a felületek mintázva való karcolása.
Gravírozni lehet üveget, fémet, fát, bőrt és műanyagot is. Régebben ezt kihegyezett botokkal vagy fémeszközökkel valósították meg. Ez azonban igen hosszadalmas művelet volt és nagy rutint igényelt, hiszen a rontás esélye nagy volt. Nem ritkán éveken át kellett egy inasnak gyakorolnia, mire a mestere valódi feladattal bízta meg. Ma már erre senkinek nincs ideje, főleg akkor, ha csak hobbiból foglalkozna ilyesmivel. Szerencsére a technika már magas szintre jutott, így otthonra is olyan professzionális színvonalú, elektromos fa gravírozót vásárolható, amivel gyorsan sikerélményt érhetünk el. Néhány dologra azonban érdemes figyelni, ha belevágunk!
Hogyan kezdjünk bele a fa gravírozásba?
Mint minden kreatív tevékenységet, így a fa gravírozást is a tervezés, a felkészülés előzi meg. Először ki kell választani a megmunkálandó alapanyagot. Mindenképpen olyan munkadarabot kell találni első próbálkozásnak, ami puha és lehetőleg lapos a felszíne. Ez utóbbinak azért van nagy jelentősége, mert kezdőként a legegyszerűbb egyenes felületen dolgozni, erre könnyebb felrajzolni a mintát is. Ráadásul a munkadarabot sem kell folyton igazgatni, csak és kizárólag arra kell figyelni, hogy rutinná váljon a fa gravírozó használata.
Bár az eszközt az úgynevezett ceruzafogással kell tartani, először furcsa lehet, hogy rezeg, megdöccen a fa felületén. Munkadarabnak a legjobb a kezeletlen fa, ezt elég zsírmentesíteni mosó- vagy mosogatószerrel, majd megvárni, amíg teljesen megszárad. Ha festett vagy lakkozott fadarabon kell dolgoznunk, sajnos le kell csiszolni róla a festéket a tökéletes munka érdekében. Mielőtt belevágunk a fa gravírozásba, fontos alaposan megismerni a fa gravírozó működését és tartozékait, hogy tudjuk, milyen feladathoz melyiket válasszuk, a legjobb eredmény eléréséért. A nagysebességű vágók a formázásban, üregezésben segítenek, míg a finom részletek kidolgozásához a gyémántcsiszoló a megfelelő választás.
Szabad kézzel vagy sablonnal jobb végezni a fa gravírozását?
A manapság kapható, otthoni használatra kialakított fa gravírozó használata egyszerű, kicsit olyan, mintha rajzolnánk a fának a felületére. Mégis, az első időkben inkább a sablonnal való fa gravírozást javasoljuk, magyarán ceruzával előre felrajzoljuk a mintát és azon megyünk végig. A fa gravírozás közben is fő a biztonság! Ugyan egy vágódeszka vagy doboztető díszítése nem tűnik túl problémásnak, azért ne feledjük, hogy a gravírozás során apró darabkák pattannak mindenfelé. Hogy elkerüljük az esetleges szemsérülést – mivel elég közel kell hajolni a géphez működés közben -, erősen ajánlott védőszemüveget viselni. Ugyanez vonatkozik a pormaszk használatára is, hiszen nem túl egészséges beszippantani a fűrészport. Ezen két védőeszköz nem kerül túl sokba, viszont más esetben is jó hasznát vehetjük, például lakásfelújítás idején.
Igazán személyes meglepetés a saját készítésű, gravírozott fa ajándék
A saját kézzel készített ajándékok azért különlegesek, mert egyediek, egyszeriek és megismételhetetlenek. Csak és kizárólag annak az embernek szólnak, akinek átadjuk. Megtestesítik az őszinte szeretetet, hiszen időt és energiát nem kímélve készülnek el a szemet gyönyörködtető gravírozott fa ajándékok. Sokan az elején még szégyellik, hogy nem tökéletesek az alkotásaik, ezért inkább csak a maguk örömére gravíroznak, néha titokban is tartják új, kreatív hobbijukat. Viszont akkor sem kell lemondanunk az ajándékok készítéséről, ha nem vagyunk még profik. Hiszen akinek szánjuk, pontosan tudni és persze értékelni fogja, hogy a maximumot hoztuk ki magunkból.