fafaragó készlet

Gyönyörű hobbi a fafaragás – hogyan kezdjünk hozzá?

Egy kis kézügyesség, némi gyakorlás és egy jó minőségű fafaragó készlet révén, csodás dolgokat készíthetünk. Némelyik korosztály még biztosan emlékszik az általános iskolai technika órákra, amelyeken virágkarót kellett faragni, igaz nem kés, hanem különféle reszelők segítségével. Ez aztán vagy sikerült, vagy nem, de sok anyuka boldogan őrizgette éveken át a műalkotásokat. Sokaknál ez volt az a pont, amikor arról álmodtak, gyakrabban szeretnének fafaragással foglalkozni. Aztán ez a feledés homályába merült, míg kamaszként vagy felnőttként ismét visszatért az alkotás iránti vágy.

A fafaragás egyidős az emberiséggel

Az ősemberek először kövekkel alakították az általuk használt faeszközöket, de később, a történelem folyamán ezt a módszer fokozatosan átvették a fafaragó szerszámok és kések. Idővel a fafaragás komoly mesterséggé nőtte ki magát. Nem mindenki rendelkezett annak idején sem kellő kézügyességgel vagy tudással, ami először apáról fiúra, később mesterről inasra szállt, az értékes fafaragó készletekkel egyetemben.

Kezdetben a jó fafaragó készlet alapját a fafaragó kések képezik

A készletből a legfontosabb barátaink először a fafaragó kések lesznek. Először mindenképpen kisebb, megmarkolható fadarabokkal kezdjünk dolgozni, hiszen némi időbe telik, hogy kitapasztaljuk, a késhasználat során miként reagál a fa, illetve azt is, hogy milyen erővel kell dolgozni. Ez utóbbi különösen fontos, mert ha túl erősen nyomjuk a kést a fára, megcsúszhat és annak könnyen baleset lehet a vége. Mielőtt nagy fába vágnánk a fejszénket, az első időkben inkább kisebb használati tárgyakkal foglalkozzunk, azokat díszítgessük. Ezáltal megtanulhatjuk az aprólékos részletek kidolgozását. Ha ezzel megvagyunk, a következő szint következik, a vésők használata!

Milyen fa ideális egy kezdő fafaragónak?

 

Ha úgy döntünk, hogy ki akarjuk tanulni a fafaragást, megfelelő minőségű puhább fát kell beszereznünk, lehetőleg minél szárazabbat. Az első időkben nagyon figyeljünk oda, hogy ne legyen csomó az alapanyagban. Majd, ahogy fejlődünk, áttérhetünk a keményebb fajtákra. A legjobb, ha kezeletlen fát veszünk, ezzel ugyanis könnyebb dolgozni. Azonban éppen a kezeletlen jelleg miatt könnyen előfordulhat, hogy a faragványunk kiszáradás után megreped, elcsavarodik. Hogy ezt elkerüljük, valamilyen módon kezelni kell az alkotást, miután az utolsó simítást is elvégeztük. Az olaj és a viasz egyaránt jó kezelőanyag, mindkettő megvédi a fát a kiszáradástól. Ezen kívül csodás, selymes fényt adnak a faragott tárgyaknak anélkül, hogy eltakarnák a fa természetes mintázatát.

A fafaragó készlet is gondozást igényel

A kezdő fafaragó készlet általában 24 darabos szett, amiben minden megtalálható, amire szükségünk lehet. A dobozban egyenes alapkés, görbe élő alapkés, csipkéző- és szúrókés, V alakú kecskelábvéső, íves és kanalas véső és az ütéséhez szükséges bunkó található. Ahogy minden használati tárgy, aminek éle van, úgy a fafaragó kések és vésők is időről-időre élezésre szorulnak. Szép tárgyakat csak tökéletesen éles eszközökkel lehet készíteni és ezekkel a munka is könnyebb, viszont a faragás során fokozatosan tompulnak. Szerencsére, az élezést otthon is el lehet végezni élező kövek segítségével, ha kitanuljuk a módját. Az első időkben azért érdemes szakemberre bízni a dolgot, aki gépi élezéssel kelti új életre fafaragó készletünket.

Mire van még szüksége egy kezdő fafaragónak?

Ha már megvan a fa, a faragást lezáró kezelőanyag és a fafaragó készlet, akkor csak néhány apróságot kell beszerezni. Ez a három dolog mind a fafaragó biztonságát hivatottak védeni: pormaszk, védőszemüveg, munkakesztyű. A szemüveg és a maszk szükségessége egyértelmű, a kipattanó szilánkok ellen védik meg az ember szemét, arcát, illetve a maszk a por belégzését akadályozza meg. A lehetőleg bőrözött kesztyű pedig nem adja magát első pillanatban. Ezt a támasztó kézre kell húzni, amivel tartjuk a munkadarabot. Ha ugyanis megcsúszna a kés, visszapattan a strapabíró anyagról és nem sérül meg a kezünk.