Ezért elengedhetetlen az alapozó festék fémre

Annak érdekében, hogy a munkánk hosszú időn át megőrizze minőségét, az alapozó festék fémre történő alkalmazása is kulcsfontosságú lépés. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy ezt az alapanyagot sérthetetlennek gondolják és bár való igaz, miszerint általában jóval ellenállóbb, mint például a fa, bizony megfelelő karbantartás nélkül akár 1-2 év alatt is nagyon komoly állagromlást tapasztalhatunk.

Különösen igaz ez olyan elemek kapcsán, amik szabadtéren találhatók. Ezeknél elengedhetetlen az alapozó festék fémre való felhordása, mielőtt a végleges színt felvinnénk. A legnagyobb kihívást általában az időjárás és a hőingadozás okozza. A folyamatosan magas páratartalom, a fagy, illetve a direkt napfény együttesen a felület lepattogzását és az alapanyag rozsdásodását válthatja ki. Egy komplett kerítés esetében pedig a csere hatalmas költséget jelenthet, így mindenképpen tanácsos megelőzni a gondokat. Ennek egyik legfontosabb lépése az alapozó festék fémre történő alkalmazása, ám ezt megelőzően is lesz tennivalónk.

Milyen lépéseket kell elvégezni az alapozófesték felhordása előtt?

Bármilyen minőségi anyagokat is használunk, a felület megfelelő előkészítése nélkül szinte biztos, hogy hetek, de legkésőbb hónapok múltán lepereg majd a festék. Mivel a régi fedés eltávolítása időnként hatalmas munka, így gyakorta ezt a lépést kihagyják, holott ezzel csak azt érjük el, hogy feleslegesen dolgozunk. Tudniillik az alapozó festék fémre is csak akkor fejti ki rendesen a hatását, ha az adott elem zárványoktól mentes és tiszta – úgynevezett fémtiszta -. Első lépésként tehát a régi festéket kell eltávolítanunk. Már ennyiből is jól látszik, hogy ez a folyamat korántsem olyan egyszerű, mint amilyen például a krétafesték használata egy simább felületen.

 

Ez történhet kézzel, de sokkal gyorsabb egy csiszológéppel. Cirádás, beugrókkal rendelkező kerítések esetében még így is komoly kihívással kell szembenéznünk, ilyenkor a homokfúvás jelentheti a legoptimálisabb megoldást. Ezzel a módszerrel még a legkisebb foltoknak is biztosan búcsút inthetünk, ráadásul különösebben nagy kiadással sem jár. Ezt követi a zsírtalanítás, majd az alapozófesték felvitele. Noha ez a folyamat rendkívül időigényes lehet, tartsuk szem előtt, hogy bármelyik lépést is kihagyjuk, azzal szinte biztosan csak felemás végeredményt érhetünk el.

Miért kulcsfontosságú az alapozó festék fémre is?

Akár falakról, valamilyen fa bútorról, vagy kiegészítőről is legyen szó, mindig ajánlott a típusnak megfelelő alapozás. Sokan úgy vélik, ez csupán felesleges kiadás és időráfordítás, ám valójában a saját dolgunkat egyszerűsítjük így le. Tudniillik az alapozó festék fémre pontosan úgy fejti ki a hatását, mint ahogy a többi felületre is. Egy hidat képezve elősegíti a fedőréteg jobb tapadását, emellett pedig csökkenti az egyenetlenségeket.

Azaz gyakorlatilag kettős szerepet lát el, hiszen nem csak jóval tartósabbá teszi a végeredményt, de sokszor lerövidíti magát a folyamatot is. Megfelelő előkészítést követően ugyanis nem ritka, hogy elég egyetlen rétegben felvinni a végső színt. Összességében tehát bátran kijelenthető, miszerint az alapozó festék fémre is elengedhetetlen, ám mindig körültekintően kell megválasztani az adott típust és kiemelt figyelmet kell fordítani az előkészületekre is. Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kinti elemek felújításánál a cél az, hogy hosszú évekig ne kelljen újra lefesteni azokat.

Mire ügyeljünk a fém festés során?

Amennyiben minden lépést megfelelően elvégeztünk, következhet maga a fém festés. Elöljáróban azt kell meghatároznunk, milyen alapanyagról van szó és melyik módszer mellett tesszük le a voksunkat. Teljesen eltérő festéket kell ugyanis használnunk vas alapú, illetve színesfémek esetében. Ugyancsak kardinális kérdést jelent, hogy hagyományos módon – azaz ecsettel, vagy hengerrel – kívánunk dolgozni, vagy szórófejjel hordjuk fel majd az anyagot. Bárhogy is határozunk, az alapozó festék fémre történő felvitele legyen az első lépés.

Kellő tapasztalat híján inkább maradjunk a kézi szerszámok mellett, tudniillik a pisztollyal gyorsabban haladhatunk, ám a kifogástalan végeredményhez kulcsfontosságú a technika ismerete. Ugyancsak fektessünk kiemelt figyelmet az időpont megválasztására is. Akár a végső szín, akár az alapozó festék fémre való feljuttatásáról is van szó, mindig száraz, meleg időben dolgozzunk.

A kerítés festék kiváló tulajdonságokkal rendelkezik

A kifogástalan eredmény érdekében van még egy dolog, amit mindig szem előtt kell tartanunk. Ez pedig nem más, mint hogy adott célra kizárólag a megfelelő alapanyagokat használjuk. Jó okkal létezik külön kerítés festék, mert bár egyéb változatok is megtapadnak, strapabíró és válóban időtálló bevonatot csak ezzel érhetünk el. Természetesen az első lépés itt is a felület előkészítése és az alapozó festék fémre történő applikálása kell hogy legyen. Ezt követheti a speciálisan erre a feladatra kifejlesztett festékfajta felhordása, majd a szükséges hibajavítás. Gondos odafigyelés mellett így hosszú évekre le lesz a gond a szabadtéri fémfelületeink karbantartásáról.