Milyen madaraknak lesz jó a c típusú odú?

Ha szeretnénk egy kicsit mi is gondoskodni a hazánkban honos madarak védelméről, de még nem merültünk el részletesen ebben a témakörben, akkor a c típusú odú, a berepülő nyílás vagy éppen a rozsdafarkú odú kifejezések minden bizonnyal ismeretlenül és furcsán hangzanak számunkra. Pedig az odúkészítésnek is komoly szempontjai vannak, nem mindegy, hogy mekkora alapterülettel rendelkeznek egyes darabok, milyen alakú a berepülő nyílásuk vagy milyen magasságban kerülnek elhelyezésre. Bejegyzésünk ezt a témakört nézzük meg egy kicsit közelebbről, kitérve a madárodú méretek és típusok mellett kifejezetten a c típusú odú felhasználási lehetőségeire.

Miért fontosak a madárodú méretek és típusok?

Az odú alapvető fontosságú a nálunk található madárfajok egy része számára, ugyanis léteznek közöttük úgynevezett odúköltő egyedek. Ez egy teljesen természetes jelenség, évszázadok, sőt, évezredek óta ez a módja szaporodásuknak. Jellemzően korosabb fák ágaiban és törzsében kialakult résekben vagy éppenséggel harkályok által vájt odúkban találnak helyet maguknak.

A problémát az jelenti, hogy a folyamatos városiasodással és a növekvő emberi térhódítással ezek a fák egyre jobban eltűnnek és nem csak a településeken, hanem a különböző mezőgazdasági területeken is komoly gondot okoz hiányuk az odúköltő madarak számára. Ezen segíthetünk mi is, ha elhatározzuk magunkat egy odú készítése mellett.

 

Ha így döntünk, az is nagyon fontos, hogy ismerjük azokat az alapvető szempontokat, amelyekre érdemes figyelemmel lennünk a kialakítás során. Nem mindegy, hogy milyen fajokat, mekkora méretű és igényekkel rendelkező madarakat szeretnénk „befogadni”. Nézzük is, mire érdemes mindenképpen odafigyelni!

Mit jelent a c típusú odú? Milyen más típusok vannak még?

Alapvetően két szempont van, amelyek alapján meghatározzuk az egyes odútípusokat. Ez pedig a berepülőnyílás és az alapterület nagysága. Ennek megfelelően beszélhetünk a c típusú odú mellett a, b, és d típusokról is. Illetve léteznek speciális darabok is, amelyek kifejezetten fakúsz fajok vagy kuvik számára lettek fejlesztve. De maradjunk a témánál és nézzük meg az általános típusokat.

Az a típusú odú rendelkezik a legkisebb szükséges alapterülettel (legalább 10 x 10 centiméter) és berepülő nyílással is. Ez elsősorban a kisebb egyedek számára ideális, mint egyes cinege fajok, a nagyobb termetűek pedig könnyedén kizárhatók belőle.

A legáltalánosabbnak talán a b típus tekinthető, amely mezei veréb, széncinege vagy a házi veréb számára készült, azoknak a fajoknak, amelyek legalkalmazkodóképesebbek és a hazai településeken gyakorinak tekinthetők.

A legnagyobb alapterülettel pedig a d típus rendelkezik, amely alkalmas többek között a szalakóta, a seregély vagy a búbos banka megtelepedésére.

Hova kerüljön a c típusú odú?

Fontos különbség más típusokkal szemben, hogy a c típusú odú darabok nem a harkályok által vájt, természetes odúkat kívánja utánozni, hanem az elsősorban sziklafalakban vagy korhadt törzsekben keletkező üregeket. Éppen ezért megjelenésében is eltér a többitől, hiszen az ilyen körülmények imitálása nem egy szűk, kerek alakú röpnyílást követel meg, hanem tágasabb megoldást. Ezért a c típusú odú előlapjának a felső része teljesen nyitott.

Az, hogy milyen magasságban helyezzük el, elsősorban attól függ, hogy pontosan melyik fajoknak szánjuk: ha történetesen vörösbegynek vagy éppenséggel ökörszemnek szeretnénk menedéket nyújtani, akkor kerülhet a föld közelébe is. Ekkor azonban külön gondoskodni kell a nyitott berepülőnyílás védelméről, hogy a bent tanyázó madarak ne váljanak a különböző ragadózók, macskák vagy rókák prédáivá. Más esetben magasabban, akár 8 méteren is elhelyezhetjük ezeket a darabokat, például egy fatörzsre erősítve.

Emellett azonban gyakori jelenség az is, amikor az eresz alatt kerül elhelyezésre. Egyebekben méretét tekintve leginkább a b típushoz áll közel, azzal a jelentős különbséggel, hogy elsősorban az olyan fajok számára készül, amelyek szeretnek kotlás közben kilátni. Ezért is fontos a nagyobb méretű repülőnyílás, amelyet az odú aljától legalább 20 centiméterre kell kialakítani.