Melyik tüzelőanyag a leggazdaságosabb és mit jelent a fűtőérték?
A tüzelőanyag természetes vagy mesterséges anyag, amelyet elégetve hőt nyerünk. A tüzelőanyag halmazállapota vonatkozásában 3 nagy csoportot képez, lehet: szilárd, gáznemű és folyékony. Mostani bejegyzésünkben a legáltalánosabb tüzelőanyagokat vesszük górcső alá, kitérve az egyes típusok fűtőértékére, előnyére és hátrányára.
Mely tüzelőanyag ok számítanak a legnépszerűbbnek hazánkban?
Hazánkban a tűzifa mellett alapvetően az egyéb szénalapú tüzelőanyagok számítanak népszerűnek. Ezenkívül e kettő kombinációi, illetve a szerves hulladékok is közkedvelt megoldást biztosítanak a téli fűtésszezonban. Az, hogy a szóban forgó anyagok mely típusának szavazunk bizalmat, alapvetően a háztartás már kialakított fűtésrendszerének sajátosságai, illetve a személyes igényeink határozzák meg.
Mi az a fűtőérték?
A fűtőérték nem más, mint az a hőmennyiség, amely 1 kg tüzelőanyag elégetésével keletkezik. Úgy számolják ki, hogy az adott anyag égéshőjéből kivonják azon vízmennyiség párolgáshőjét, amely az égés során gőzként távozik a környezetbe.
A legnagyobb fűtőértékű tüzelőanyag: a szén
A szén, amellett, hogy a legnagyobb fűtőértékkel rendelkezik a tüzelőanyagok világában, a Földön létező minden élet alapja is. A szénnek 3 fajtája létezik: fekete- és barnaszén, illetve lignit. Ha szénnel kívánunk fűteni, a vásárolt mennyiséget minden esetben fedett, száraz helyen kell tárolni. Nagy előnye a fával szemben, hogy kisebb a térfogata, a fűtőértéke mégis magasabb.
A szén jóval lassabban ég a fánál, aminek gyakorlati haszna is van, hiszen lassabban, egyenletesebben adja le a hőt. A feketeszén fűtőértéke 17-33 MJ/kg. Rendszeres használatának hátránya, hogy az égése sok salakmaradékkal jár, illetve a kémény gyakori koromtalanítását is igényli.
A tüzelőanyagok legnépszerűbbike, a tűzifa
A gazdaságosság jegyében, ha tűzifával fűtünk, készletezzünk be inkább a keményebb fajtákból, azok fűtőértéke magasabb. A tölgy, a bükk vagy éppen az akác jó választásnak bizonyulnak. Ha a szénfűtés kiegészítésére használnánk tűzifát, a jóval jutányosabb árú félkemény fajtákban sem fogunk csalódni (például kőris vagy hárs). Ideális esetben a tűzifa állaga kemény és száraz.
A légszáraz tűzifa fűtőértéke 14,4-15,8 MJ/kg, ezzel ellentétben a friss, nedvdús tűzifa fűtőértéke 6,8-7,0 MJ/kg. A példából is láthatjuk, hogy az előbbi jóval előnyösebb az utóbbinál, ha a kinyert hőenergiát vesszük alapul. Hogyan érhetjük el a tűzifa légszáraz állapotát? Nos, legalább, 6-7 hónap pihentetéssel.
Fabrikett, mint praktikus tüzelőanyag
A fabrikett a fakitermeléskor keletkezett hulladék összepréseléséből készül, tehát tulajdonképpen faforgácsból, fűrészporból áll. A fabrikettek gyártásánál nem használnak ragasztót. A fabrikett megújuló erőforrás, égetésekor alig van hamuja. Összehasonlítva a tűzifával, az derül ki, hogy lassabban, egyenletesebben, sőt, hatékonyabban ég, mint az.
A fabrikett használata környezetbarát módszernek minősül, érdemes tudni azt is, hogy a gázfűtésnél jóval jutányosabb megoldást kínál a téli szezonban való alkalmazása. Fűtőértéke kimagasló, 16-19 MJ/kg.
Igazi különc: a barnaszénbrikett
Barnaszénből is készítenek brikettet, ám igaz, ami igaz, ez nem éppen a legkörnyezettudatosabb megoldás. Amint azt a neve is remekül sejteti, barnaszénből nyerik ki préseléssel. Önmagában nehéz meggyújtani, érdemes alapvetően parázságyra tenni. Ha egyszer azonban lángra lobban, magas a fűtőértéke, és egyenletesen ég. Sokoldalúan felhasználható, vegyestüzelésű kazánoktól kezdve a hagyományos kályhákig. Sajnos még a szénnél is erőteljesebben kormozza be a kéményt.
Néhány szóban a pelletről
A pellet a fakitermelés során keletkezett hulladékokból (forgács, fűrészpor) és mezőgazdasági termékekből áll (például szalma). Előállítása nagyban hasonlít a fabrikettéhez, préseléssel készül, ragasztóanyag felhasználása nélkül. Az így keletkezett tömör anyag remek fűtőértékkel operál (18-19 MJ/kg). Hamutartalma nagyon alacsony, így rendkívül felhasználóbarátnak számít. A pelletet elsősorban azok a háztartások tartják roppant hatékony tüzelőanyagnak, ahol automatizált fűtési rendszer működik.