Sokféleképpen használható szerszám a fordulatszabályzós sarokcsiszoló
A fordulatszabályzós sarokcsiszoló a sokoldalúságának köszönheti a népszerűségét. Minden ezermester műhelyében ott van a helye. Akár csak az amatőr barkácsolók, úgy a profi szakemberek is szívesen dolgoznak minőségi szerszámokkal. Ebben a kategóriában méltó helye van a fordulatszabályzós sarokcsiszolónak is. Miért jobb egy ilyen eszköz, mint azok, amelyeknél nem állítható a fordulatszám? Az alábbiakból kiderül!
Fordulatszabályzós sarokcsiszoló többféle anyaghoz
Egy átlagos változatot rendszerint csak fém, kő, csempe, padlólap vágásához lehet használni, mivel ez esetben nem áll fent a megégés veszélye. Ekkor a szerszám maximális fordulatszámon pörög, ami kifejezetten hasznosnak számít a kemény anyagok megmunkálása során.
A puhább anyagok esetében, mint amilyen a fa, nem feltétlenül jelent előnyt a magas fordulatszám. A fordulatszabályzós sarokcsiszolóval csökkenthető a vágó- vagy csiszolókorong sebessége, ami szebb megmunkálást tesz lehetővé. Vágás közben nem ég meg a fa. A hatalmas sebesség miatt viszont könnyen elkezdhet füstölni, ami kimondottan kényelmetlen, ha zárt tértben kerül felhasználásra a sarokcsiszoló.
Fa vagy a fal csiszolása közben nem a megégés jelentheti a problémát, hanem a sarokcsiszoló kezelhetetlensége. Ha túl nagy fordulatszámon forog a korong, akkor könnyen belemarhatunk az anyagba, holott csak a régi bevonat eltávolítása lett volna a cél.
Fordulatszabályzós sarokcsiszoló további extrákkal
A fordulatszámszabályozáson kívül külön előnynek számít, hogyha a sarokcsiszoló lágyindítással rendelkezik. Ez a technológia kíméli magát a gépet és az elektromos hálózatot. Lágyindítás nélkül megtörténhet, hogy a hirtelen, magas áramfelvétel miatt lekapcsol a biztosíték. Régebbi rendszerek esetében pedig egyszerűen kiég az olvadó biztosíték. Az alacsony áramfelvételnek köszönhetően a lomha biztosíték nélküli rendszereket is kíméli.
Mennyibe kerül egy fordulatszabályzós sarokcsiszoló?
Ez gyártóként eltérő lehet. Természetesen számít a teljesítmény, illetve a további extrák, mint például a már említett lágyindítás funkció. Növelheti az árat a fejlett rezgéscsillapítás, de az is, ha nincs benne szénkefe. Mivel elég veszélyes szerszámgép, ezért a minőségi gyártók visszarúgás és újraindítás elleni védelemmel is ellátják a termékeiket.
A legmodernebb típusok feszültségesés esetén is képesek stabil teljesítményt produkálni. Az ilyen termékek rendszerint drágábbak, mint az alapmodellek. Egészen jó ár-érték aránnyal rendelkeznek az Extol, illetve az Einhell fordulatszabályzós sarokcsiszolók.
Már ezek között is találni szénkefementes kivitelt. Ennek az a legnagyobb előnye, hogy nem tartalmaznak tekercselt forgórészt, így nincs mi túlhevüljön, intenzív használat esetén sem, tehát nem lehet leégetni túlterhelés esetén. Kisebb a kefementes fordulatszabályzós sarokcsiszoló gépteste, ergonomikusabb és könnyebben kezelhető. Egy általános felhasználásra szánt modell nagyjából 20 ezer Ft körüli áron beszerezhető.
Vezetékes vagy akkus fordulatszabályzós sarokcsiszoló?
Mindkét kivitel esetében van lehetőség fordulatszámszabályozós modellt választani. Az akkus rendkívül mobilis, viszont az állandó töltögetés egy idő után terhessé válhat. A gyakori használat hamarabb felemészti az akkukat, ilyen esetben a vezetékes előnyösebb. Viszont, ha kénytelenek vagyunk gyakran olyan helyen dolgozni, ahol nincs vezetékes áramellátás, akkor célszerűbb az akkus kivitel.
A korongok élettartama is függ a fordulatszám szabályozásától
Van olyan csiszoló-, vágókorong, amit a keményebb anyagokhoz terveztek, ezért jól bírja a magas fordulatszámot és a melegedést. Viszont a lágyabb, finomabb megmunkálás során célszerűbb alacsony fordulatszámot használni a korong hosszabb élettartama és a szebb végeredmény érdekében.
Bárhogy is használjuk a sarokcsiszolót, mindig figyeljünk a biztonságra. Még a profik is elkövetik azt a hibát, hogy gyakran egy kézzel tartják a szerszámot. Ez viszont nagy hiba, mert könnyen balesetet okozhat, ha véletlenül kiugrik vágás közben a gép a kezükből.