Miért fontos az esővíz gyűjtése és milyen megoldások közül választhatunk?
A mögöttünk hagyott aszályos nyár mindenki számára világossá tette azt a tényt, hogy milyen nagy kincs a víz napjainkban. Ma még csak a mezőgazdaság érzi meg az éghajlatváltozás következményeit, ha azonban nem változik a tendencia, akkor már mi sem csak közvetetten leszünk érintettjei a klímaváltozásnak. Annak következményei akár a mindennapjainkra is hatással lehetnek. Napjaink másik slágertémáját pedig az elszabadult rezsiárak adják, amelyek miatt egy háztartás üzemeltetésének költségei egyre több családnak jelentenek komoly gondot.
A vízhiánnyal, az éghajlatváltozással és a nyersanyagok okozta környezetszennyezéssel kapcsolatban egyre csak növekvő aggodalmak miatt az értékes vízkészletek megőrzésének szerepe minden eddiginél jobban felértékelődik. A lakossági felhasználást nézve az egyik módja ennek, hogy a háztartások az esővíz gyűjtése útján járulnak hozzá a Föld vízkészleteinek megőrzéséhez. De milyen módjai lehetnek ennek? Nézzük is meg egy kicsit közelebbről!
Esővíz gyűjtése hagyományosan – Mire használható az összegyűjtött csapadék?
Az esővíz gyűjtése évszázadok óta bevett gyakorlat. A háztetőkre és hasonló felületekre lehulló csapadék különböző tárolóeszközök, például esővíz tartály segítségével történő összegyűjtése és későbbi felhasználása. Az összegyűjtött víz ezután kiválóan felhasználható különféle háztartási vagy ház körüli célokra, például növények öntözésére, az autó mosására vagy WC-öblítésre. Egy valamivel nagyobb beruházással pedig akár az is megoldható, hogy az így összegyűjtött csapadékot különböző tisztítóberendezések emberi fogyasztásra is alkalmassá tegyék. Ugyanakkor ez viszonylag költséges megoldás, az esővíz gyűjtése ezen kívül is számtalan lehetőséget rejt magában.
Hogyan lehetséges az esővíz gyűjtése lakossági felhasználásra?
Ha bármilyen folyadék eltárolásáról beszélünk, az első talán, ami valamennyiünknek eszébe jut, a hordóban rejlő lehetőségek. Az egyik legegyszerűbb módja az esővíz gyűjtésének valóban a csapadék ereszcsatornák alatt elhelyezett hordókba történő felhalmozása. Ezzel a módszerrel korlátozott mennyiségű csapadékvíz gyűjthető össze, bár belépő szinten már ez is hasznos megoldás lehet a háztartás számára. Ha hordókban gondoskodnunk az esővíz gyűjtéséről, akkor érdemes ennek aljára csapot szerelni, hogy ne vödörrel kelljen a kívánt vízmennyiséghez hozzájutnunk.
Az esővíz tartály a háztetőkön felhalmozódó csapadék nagyobb volumenű gyűjtésére és tárolására is alkalmas lehet. A tartályok akár több száz literes kivitelben is készülhetnek, így áruk valamivel magasabb. Cserébe jelentős mennyiség gyűjthető össze a segítségükkel, amely komolyabb felhasználási lehetőséget rejt magában, akár érezhetően csökkenti a közművek által nyújtott vízellátás iránti igényt. Egy földalatti esővízgyűjtő tartály pedig már komoly rendszer kiépítését jelenti, ugyanakkor ezzel a módszerrel nemcsak a háztetőkre, hanem akár a kert bármely pontjára hulló csapadék összegyűjtése lehetségessé vállhat.
Mikor jelent nagy segítséget az esővíz gyűjtése?
Azokon a területeken, ahol kevés a víz és egy aszályos időszak komolyabb ellátási gondokat is okozhat, az esővíz gyűjtése megfizethető és fenntartható alternatívát jelenthet. Az esővíz háztartási célokra történő felhasználása emellett csökkentheti a felhasznált vezetékes víz mennyiségét, ami összességében kevesebb terhet ró a település vízhálózatára. Az esővíz összegyűjtésének másik előnye, hogy csökkentheti az árvízveszélyt az ezzel érintett településeken, ahol a keletkező csapadék elvezetése és felhasználása segíthet megelőzni a helyi áradásokat kialakulását.
A háztartások számára nyújtott előnyök mellett az esővíz gyűjtésnek ipari felhasználása is létezik. Például remek lehetőségeket biztosítanak az olyan folyamatokban, amelyek jelentős mennyiségű vizet igényelnek, mint például a hűtés vagy a mosás. Mezőgazdasági környezetben pedig kiváló megoldás a növények öntözésére vagy az állatok itatására. Ez különösen fontos azokon a területeken, ahol nehezen megoldható a megbízható vízforrásokhoz való hozzáférés.