Miért jó a mű fecskefészek és mit érdemes tudni róla?
Egy mű fecskefészek telepítésével nagyon hasznos segítséget nyújthatunk az amúgy is nehéz helyzetben lévő hazai fecskeállománynak. Számuk ugyanis az elmúlt évtizedekben jelentősen megcsappant, megmaradásuk érdekében pedig rengeteget tehetünk az által, hogy természetes költőhelyeiket helyettesítő fészkeket helyezünk ki. Nézzük is meg röviden, amit a témával kapcsolatban tudni érdemes.
Miért hasznos a mű fecskefészek?
A hazánkban honos füsti és a molnárfecske állomány jelentős fogyásnak indult az elmúlt évtizedekben. Velük ellentétben viszont elszaporodtak többek között a szúnyogok és más olyan rovarok, amelyek kártevőnek számítanak a mezőgazdaság számára. A fecskék pedig ezekkel táplálkoznak, ezáltal természetes úton csökkentve számukat. Ez pedig kifejezetten fontos, hiszen a mesterséges megoldások, például a rendszeresen szükséges szúnyogirtások sok esetben nagy terhelést jelentenek a környezetre nézve.
Ezek a madarak sárból készítek el fészkeiket, minden bizonnyal mi is találkoztunk már házak ereszei alatt ezekkel a jellegzetes költőhelyekkel. A mű fecskefészkek ezt igyekszenek helyettesíteni, ezáltal elősegítve szaporodásukat. A füsti és a molnárfecskék fészke nagyon hasonlít egymásra első pillanatra, azonban fontos különbségek is vannak közöttük, amelyeket figyelembe kell venni az ilyen mesterséges költőhelyek kihelyezése során. Egy kis internetes kutatást követően láthatjuk, hogy készen is lehet rendelni ezeket a termékeket, de a mű fecskefészek készítése otthon is megoldható, ha szeretünk barkácsolni.
Mit érdemes tudni a füsti fecske fészek kapcsán?
A füsti fecske úgynevezett nyitott fészket épít, amely távolabb helyezkedik el a tető síkjától. Elsősorban az istállók belseje tekinthető kedvelt fészkelési helyének, de ereszcsatornák alatt is találkozhatunk velük. Egyes fészkeket építenek – ez nem jelenti azt, hogy egy füsti fecske fészek csak egymagában állhat, hiszen kedvelik a csoportos fészkelést is, ami viszont fontos hogy az egyes darabok nem érintkeznek egymással. Elsősorban a falusias környezetet kedvelik, ahol jellemző a haszonállatok tartása.
Miben tér el a molnár fecske fészek?
Ha szabad szemmel kevés különbséget is veszünk észre a kettő között, vannak alapvető eltérések. A molnár fecske sokkal kevésbé kötődik a falusi környezethez, akár egy lakótelep is kiváló helyszín lehet számára. Ez a fecskefajta is építhet egyes fészkeket, azonban, ha tehetik, több, akár több száz fészekből álló kolóniákat alakítanak ki. A molnár fecske fészek zárt, ami azt jelenti, hogy közvetlenül a tető alá építi és felül egy kicsi félkör alakú nyílás szolgál bejáratként.
Mire figyeljünk a mű fecskefészek kihelyezése során?
Azt kell tehát eldönteni, hogy a füsti vagy molnárfecskéknek kívánunk költőhelyet biztosítani. Az internetről pár ezer forintért megrendelhető mind a két fajta mű fecskefészek, azonban házilag is elkészíthető és ehhez is találunk segítséget a weben.
A fent bemutatott különbséget figyelembe kell venni a kihelyezés során is – nem jelent problémát, ha csak egyes fészket van lehetőségünk kitenni, hiszen ennek is hasznát fogja venni mind a két faj, de ha már ilyen feladatba fogunk, érdemes legalább 3 – 4 darabot felszerelni. A megfigyelések alapján a fecskék nagyobb eséllyel költöznek be azokba a fészkekbe, ahol több darabot helyeztek ki egymás mellé.
A fontos különbség tehát, hogy a molnár fecske fészek zárt, míg a füsti fecske fészek nyitott. Előbbit közvetlenül a tető alá, míg az utóbbit néhány centiméterrel lejjebb rögzítsük. A készen kapható mű fészkek a hátfalukon található furatok segítségével rögzíthetők. A házilag készített gipsz-fűrészpor keverékből készült változatokat, pedig többnyire ragasztással erősítik a megfelelő helyre.
Amennyiben magunk szeretnénk elkészíteni a mű fecskefészket, mindenképpen tájékozódjunk a megfelelő méretekről és a felhasználható anyagokról. Túl kis méretű fecskefészek esetén ugyanis a tojónak nem lesz helye elegendő tojás lerakásához. Főként a zárt fecskefészek esetében fontos, a legalább 9-10 cm mélységű kialakítás, mivel a nyitott változattal ellentétben, a fecske szülők itt nem tudják a fészket perem építésével bővíteni.
Az interneten számos útmutató található, amely alapján gyorsan és egyszerűen elkészíthető, ráadásul még szórakoztató feladat lehet. Ha érezzük magunkban a késztetést és szeretnénk tenni környezetünkért, érdemes rászánni az időt egy mű fecskefészek készítésére.