Készítsünk cinke odút!
A cinke odú nem csupán egyszerű, s egyben aranyos madárlakhely, de számos fajnak az általunk készített kuckó jelentheti a túlélés zálogát.
Fütty kavalkád az egész világ!
Tavasszal az egész természet felébred mély téli álmából. A levegőt a föld és a virágok édes illata tölti meg, az eget pedig ide-oda szárnyaló, vidáman csicsergő madarak szelik át. Minden és mindenki energiát nyer ebből a megújulásból. Használjuk fel ezt a végtelen erőt a kis élőlények segítésére!
Egyre kevesebb a fa, a madaraknak viszont élni kell valahol
Sajnos a tapasztalat azt mutatja, modern világunkban egyre fogyatkoznak a minden szempontból zavartalan erdők, az öreg fák. Ezek hiányában viszont a hazánkban áttelelt kismadarak biztonságos fészeképítési lehetősége kerül veszélybe. A cinke odú építése apró figyelmesség a részünkről, viszont hatalmas segítség ez a madaraknak, akik hálájuk jeléül minden reggel csodás énekükkel ajándékoznak meg minket a kedvességünkért cserébe.
Néhány szóban az odúk sajátosságairól
Az egyes madárfajok igényei változók – ennek megfelelően, ha odú készítésében gondolkodunk, pontosan tudnunk kell, hogy „kiket” szeretnénk vendégül látni, és az adott faj igényeihez mérten kell kialakítani a leendő élőhelyüket. Az odúk alapvetően 4 típusba tartoznak (A, B, C és D típusú odúk) a méretüktől, illetve a röpnyílás méretétől függően. Jelen cikkünkben a B típusú madárodú elkészítését mutatjuk be – ez a verzió ugyanis a hazai viszonylatban leggyakrabban előforduló madárfajoknak szolgálhat kitűnő otthonként.
A B típusú cinke odú méretei
Abban az esetben, ha B típusú cinke odú készítésében gondolkodunk, az eredmény egy körülbelül 25 cm belső mélységgel rendelkező, 12*12 cm-es lakhely lesz, amelynek ideális röpnyílása 3,5 cm. A B típusú odúkban nem csak a cinke, de a veréb, a kerti rozsdafarkú és a kormos légycsapó is remekül érzi magát, akár hosszútávon is.
A tökéletes cinke odú alapanyagáról
Az odúnak strapabíró anyagból kell készülnie, ami remekül állja a sarat akár a mostohább környezeti és időjárási viszonyokkal szemben is. A lenolajjal kezelt fenyődeszka (legalább 2 cm vastagságban) már egészen biztosan beváltja a hozzá fűzött reményeket. A fészekrakóhely tetejét érdemes vékonyabb bádoglemezzel borítani, ezzel téve azt még ellenálóbbá.
Fordítsunk fokozott figyelmet a röpnyílásra
A szóban forgó nyílás az odú előlapján helyezkedik el, annak is a felső részén. A lyukat lyukvágóval vághatjuk ki, viszont ne feledkezzünk meg a szélek alapos csiszolásáról sem. Ha ugyanis a röpnyílás érdes, szálkás marad, sajnos könnyen megsértheti a ki-be repülő madarakat.
Amiből semmi esetre se készítsünk cinke odút
Az időjárási viszonyokat nehezen tűrő alapanyagokból, úgy, mint az OSB lap, ne készítsünk fészekrakóhelyet, hiszen az már rövidtávon sem bizonyul strapabírónak, és a madárfiókák súlya alatt sajnos le is szakadhat.
Tisztítható cinke odú? Igen!
Ha minden szempontból komfortosan szeretnénk megoldani az odúkészítést, fontos, hogy annak tisztíthatóságára is gondoljunk. Ezt a legegyszerűbben úgy érhetjük el, ha az odú tetejét levehetőre, esetleg kinyithatóra tervezzük. Miért érdemel kiemelkedő fontosságot a takaríthatóság? Nos, a régi fészekanyag téli kitakarítását tesszük ezzel jóval egyszerűbbé.
Hová és mikor helyezzük ki a madárodút?
Mindenképpen olyan helyet kell választanunk, amit a macskák vagy az esetleges egyéb ragadozó állatok nem tudnak elérni. A kész odút minimálisan 2-3 méter magasságba érdemes helyezni. A tapasztalt állatbarátok véleményét megfogadva tegyük ki az őszi hónapokban az odút, vagy legkésőbb kora tavasszal. Abban az esetben pedig, ha több fészkelőhelyet készülünk kihelyezni, azokat egymástól kellő távolságra (minimálisan 15 méterre) telepítsük, így a madarak is kialakíthatják a saját privát terüket.
Nemcsak a gyerekek szeretik figyelni a madarakat
A fészekrakástól kezdve, a fiókák kikelésén keresztül, a már felcseperedett madarak első kirepüléséig izgalmas látványosságok ezek, amelyeket nem csupán a gyerekek, de a felnőttek is örömmel figyelnek. Ha tehetjük, telepítsük a cinke odút olyan helyre, amit kényelmesen meg tudunk szemlélni anélkül, hogy megzavarnánk a lakóit.