
Gerébtokos ablak felújítás – ezekre kell figyelni, ha házilag látunk neki
A gerébtokos ablak felújítás során sok szempontot kell figyelembe vennünk, különösen akkor, ha házilag szeretnénk belevágni ebbe a feladatba. A gerébtokos ablakok egykor nagy népszerűségnek örvendtek Magyarországon, jellegzetes formaviláguk és időtálló kialakításuk miatt számos régi épületben megtalálhatóak. Bár az új technológiák révén a modern ablakok bizonyos szempontból praktikusabbak és energiatakarékosabbak lehetnek, a régi típusú gerébtokos ablakok hangulatosak, értékesek, és kétségkívül hozzájárulnak otthonunk egyedi stílusához. A megfelelő karbantartás és felújítás révén ráadásul ezeket a fa nyílászárókat még évtizedekig használhatjuk teljes megelégedéssel. Azonban mielőtt nekilátunk, fontos, hogy tudjuk, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, milyen eszközökre és technikákra lesz szükségünk, valamint mire ügyeljünk a felújítás során. Az alábbiakban sorra veszzük, hogyan lássunk neki a munkának, milyen gyakori hibákat kerüljünk el, és hogyan érhetjük el a legjobb végeredményt a gerébtokos ablakok felújítása során.
A régi ablak felújítás alapvető lépései és előkészületei
A régi ablak felújítás megkezdése előtt elengedhetetlen, hogy alaposan megtervezzük a munkafolyamatot. Elsőként ellenőrizzük alaposan az ablak állapotát, mérjük fel a károsodásokat, hiszen ezek határozzák majd meg a felújítás mértékét. Vizsgáljuk meg a faanyag állapotát, keressünk repedéseket, korhadásokat, gombásodás jeleit. Fontos továbbá megvizsgálni az ablak vasalatait, zárjait, valamint az üvegezést is.
Miután alaposan feltérképeztük az állapotot, készítsünk egy részletes tervet a szükséges javításokról, és szerezzünk be minden eszközt és anyagot, kiegészítőt melyekre szükségünk lehet:
- Faipari eszközök – csiszológép, gyalu, véső, ecsetek, spatulák
- Felületkezelő anyagok – alapozó, lazúr, kültéri minőségű festék vagy lakk
- Üvegezési kellékek – üvegragasztó, gitt, tömítőanyag
- Vasalatok – csuklópántok, zárak, rögzítő elemek pótlása, javítása
No és persze a nyílászáró ellenőrzéséhez kell majd egy pontos vízmérték is, hiszen ha az ablak görbe, azt feltétlenül javítanunk kell.
A régi festékréteg eltávolítása után gondosan csiszoljuk át az ablakot, távolítsuk el a sérült részeket, majd pótoljuk őket friss faanyaggal, amely tökéletesen illeszkedik az eredetihez. A megfelelő előkészítés és az alapozó réteg felhordása fokozza az ablak élettartamát, ezeken a lépéseken tehát ne spóroljunk. Fontos, hogy a munkákat száraz időben, lehetőleg nyáron végezzük, amikor elegendő idő és megfelelő körülmények állnak rendelkezésre a gyors száradáshoz és a festék megfelelő tapadásához is.
Miben különbözik a pallótokos ablak a gerébtokostól?
Sokan összetévesztik a pallótokos ablak és a gerébtokos ablak szerkezetét, pedig lényeges különbségek vannak közöttük. A pallótokos ablak egy hagyományosabb, egyszerűbb szerkezetű nyílászáró, amelyben az ablakszárnyak közvetlenül a vastag falazatba vagy pallók közé kerülnek beépítésre, így nincs belső, különálló tokja. Ennek eredményeként a pallótokos ablakok egyszerűbb kinézetűek, és kevésbé alkalmasak az utólagos hőszigetelésre.

Ezzel szemben a gerébtokos szerkezet két különálló tokból, külső és belső keretből áll, amelyek közé levegőréteg kerül. Ez a technikai megoldás jóval előnyösebb hő- és hangszigetelést biztosít. A pallótokos ablakok inkább egyszerűbb vidéki házakon, gazdasági épületeken voltak jellemzőek, míg a gerébtokos változat főként városi, polgári épületekben terjedt el. Ha otthonunkon pallótokos ablak található, érdemes átgondolni annak korszerűsítését gerébtokos rendszerre, amennyiben energiatakarékosságra és jobb komfortérzetre törekszünk.
Amennyiben mégis a pallótokos ablakok megtartása mellett döntünk, fontos, hogy különös figyelmet szenteljünk azok rendszeres karbantartására, hiszen a védelem nélküli szerkezetek könnyebben megsérülhetnek az időjárás viszontagságaitól. Ügyeljünk rá, hogy a faanyag mindig megfelelő védelmet kapjon, és szükség szerint végezzük el a szerkezeti javításokat is.
A gerébtok beépítése – mikor és hogyan érdemes?
A gerébtok beépítése olyan munkafolyamat, amelynél kiemelt fontosságú a szerkezeti pontosság és a megfelelő szakértelem. Ha úgy döntünk, hogy régi, pallótokos vagy sérült ablakainkat korszerűbb gerébtokos változatra cseréljük, alaposan elő kell készülnünk.
Először is precíz méretvételezésre van szükségünk. Mindenképpen ellenőrizzük a falnyílások méretét, hogy az új gerébtok tökéletesen illeszkedjen. A gerébtok beépítése során különösen ügyelnünk kell arra, hogy a belső és külső keret közötti légtér megfelelő szélességű legyen. Ez segít kialakítani azt a szigetelő rést, amely jelentősen javítja a nyílászáró hő- és hangszigetelő tulajdonságait.
A beépítés során fontos, hogy a gerébtok vízszintesen és függőlegesen teljesen pontosan be legyen állítva. Ennek érdekében használjunk vízmértéket és ékeket. Amikor a tokot megfelelő pozícióba állítottuk, rögzítsük csavarokkal vagy speciális építőanyagokkal. A rögzítés után a fal és a tok közötti hézagokat hőszigetelő anyaggal, például purhabbal kell kitölteni, majd végezetül vakolással vagy festéssel tegyük esztétikussá az elkészült felületet.
A gerébtokos ablak felújítás gyakori hibái és elkerülésük módjai
A gerébtokos ablak felújítás során sajnos gyakori, hogy amikor házilag végezzük azt, akkor hibákat követünk el. Az egyik leggyakoribb probléma, hogy nem fordítunk kellő figyelmet a régi festék eltávolítására, így az új rétegek nem tapadnak meg megfelelően, később lepereghetnek vagy megrepedezhetnek.
Szintén gyakori hiba, hogy a korhadt faanyagot nem távolítjuk el tökéletesen, csupán felületileg kezeljük a problémát. Ez hosszútávon a faanyag további romlásához vezethet. Ne feledjük el, ezzel a megoldással csak elodázzuk a gerébtokos ablak felújítás folyamatát és pár év múlva kezdhetjük majd az egészet előröl.
A vasalatok ellenőrzése és karbantartása is kimarad sokszor a felújításból, pedig ezek a szerelvények biztosítják az ablak funkcióinak zavartalan működését. Inkább cseréljük ezeket, így biztosan hosszú távra számolhatunk. Amennyiben pedig úgy érezzük, hogy a gerébtokos ablak felújítás meghaladja tudásunkat és tapasztalatunkat, úgy kérjük szakemberek segítségét.