Összefoglaló a kültéri LED szalag kiválasztásához

Ahogy számtalan egyéb területen, úgy az udvari világítás kapcsán is egyre hangsúlyosabb kérdés az energiahatékonyság, ezért aztán a kültéri LED szalag használata soha nem látott népszerűségnek örvend napjainkban. Azonban ahhoz, hogy hosszú távon is elégedettek legyünk az eredménnyel, jó néhány kritériumot szem előtt kell tartanunk.

Példának okéért az sem mindegy, hogy kültéri LED szalag, vagy egyéb, például rögzített, napelemes megoldás mellett tesszük-e le a voksunkat. Ehhez elsőként a rendelkezésünkre álló lehetőségeket és az igényeinket kell összhangba hozni. Kardinális kérdés, mennyi napsütés éri az adott területet, miképp az is kulcsfontosságú, van-e a közelben elérhető konnektor. Végül pedig az is mérlegelendő, mekkora fényerőre lesz majd szükségünk. Egy modernebb kültéri LED szalag ugyan általában elegendő ahhoz, hogy a fénye mellett tájékozódni tudjunk, viszont egy nagyobb udvar bevilágításához nem feltétlen a legoptimálisabb alternatíva.

Mire figyeljünk a kültéri LED szalag kiválasztásánál?

Emellett azt is érdemes megvizsgálnunk még előzetesen, hogy milyen hosszúságban kellene elhelyeznünk a világítást ahhoz, hogy minden ponton elegendő fényt adjon. Tudniillik a kültéri LED szalag kiválóan alkalmas például járdák széleinek jelölésére, miképp pavilonok körbetekerésére is bátran használhatjuk. A dilemmát inkább az jelenti, amikor a teljes terasz, vagy udvar fényellátását kellene egyetlen eszközzel megoldani. Ilyen esetekben tanácsos lehet, ha inkább kiegészítő elemként történik a kültéri LED szalag telepítése és a szórt fényt egy nagyobb, központi lámpa segítségével oldjuk meg.

 

Fontos szem előtt tartanunk, hogy nem csak ebben az esetben kell nagy figyelmet fordítani a szalag tulajdonságaira, hanem akkor is, ha önállóan használjuk azt. Többek közt el kell döntenünk azt is, milyen áramellátással rendelkező kültéri LED szalag a leginkább célravezető számunkra. Léteznek 220V-ról üzemelő modellek, de elterjedtek a hagyományos, illetve napelemes változatok is. Utóbbiak függetlenek például egy áramszünettől, ám rendszeres karbantartást, illetve töltést igényelnek. A hálózatról működő változathoz viszont kiépített, biztonságos csatlakozási lehetőségre lesz szükségünk.

Meghatározó a vízálló LED szalag színárnyalata is

A leggyakoribb hiba, amit a különféle világítások kiválasztásának kapcsán el szoktak követni az az, hogy félvállról veszik a színhőmérsékletet és a szabályozhatóság kérdését. Kültéri LED szalag esetében ráadásul fokozottan nehéz lehet a dolgunk, hiszen ezek a diódák nem csupán fehér szín előállítására képesek, hanem több típus meg tudja jeleníteni az egész RGB színskálát. Ez utóbbi remek lehetőséget biztosít a különféle variációk kipróbálására, ám zömében szinte biztosan a hagyományos fehéret használjuk majd, így akár olyan modellt is választhatunk, ami csak ezt tudja.

Ugyanakkor az, hogy meleg-, avagy hideg fehér mellett tesszük-e le a voksunkat, az nagyban befolyásolja a későbbi komfortérzetünket. Az emberek többsége ugyanis kizárólag valamelyiket kedveli, így ezt a kérdést kizárólag az egyéni preferenciáink alapján kell majd eldöntenünk. Ami még ennél is kardinálisabb, az a vízállóság. A beltéri típusok általában IP20, míg egy kültéri LED szalag IP65-ös védelemmel rendelkezik. Semmiféleképpen sem szabad az előbbit kint használnunk, mert a folyamatos nedvesség hatására villámgyorsan tönkremegy, mindamellett, hogy balesetveszéllyel is járhat.

A legtöbb esetben tökéletes megoldást jelent a napelemes LED szalag

Már a fentiekből is jól látszik, hogy egy ilyen világítás megválasztásánál nincs egyszerű dolgunk, hiszen több tényezőt is kell vizsgálnunk párhuzamosan. Emiatt a legszerencsésebb, ha vásárláskor kikérjük egy szakember – például a villamossági boltban dolgozó kolléga – véleményét és ezen útmutatások alapján járunk el. Összességében azonban elmondható, hogy egy minőségi, kellő hosszúságú napelemes LED szalag a legtöbb felhasználói igényt kielégíti. Persze ideig-óráig egy LED munkalámpa is megfelelő lehet, ha csak néha szükséges a világítás, ám hosszú távon szerencsés fix rendszert telepíteni. Amire ilyenkor feltétlenül nagy hangsúlyt kell fektetni, az a megbízhatóság.

A túlságosan olcsó, márka nélküli modellek akár pár hét, vagy hónap elteltével tönkre mehetnek, ami sok bosszúsággal járhat, főleg, ha speciálisan rögzített helyre történt a telepítésük. Járjunk el tehát nagyon körültekintő módon és tervezzünk hosszú távra. Fektessünk kiemelt figyelmet a kültéri LED szalag hosszára, a teljesítményre és természetesen a gyári előírásokra is. Így eljárva biztosak lehetünk benne, hogy hosszú évekig nem kell majd hozzányúlni a kiépített rendszerhez és az elegendő fényt biztosít az egész udvarban.