Rengeteget számít a napelem tájolása!
Ha komolyan foglalkoztatja a napelemes rendszer telepítésének gondolata, a napelem tájolása, mint igencsak releváns téma is garantáltan terítékre kerül a tervezés kezdeti folyamatában. De mit is takar egészen pontosan a szóban forgó kifejezés? A napelemek telepítésének szempontjából mi az ideális tájolás? Vannak olyan ingatlanok, amelyek csak azért esnek el ettől a lehetőségtől, mert a panelek felszerelésére szolgáló tetőszerkezet nem megfelelő tájolású? Cikkünkben ilyen és ehhez hasonló fontos kérdésekre adunk választ.
Mit jelent pontosan a tájolás?
Ha a napelem tájolásáról beszélünk, tulajdonképpen az adott háztető (esetleg földterület) elhelyezkedését értjük, tehát azt, hogy melyik égtáj felé néz. A napelemes rendszer optimális működésének kapcsán ugyanis egyáltalán nem mindegy, hogy a paneleknek helyet adó munkaterület észak vagy dél felé néz. Ezen kívül fontos tényező még a napelem dőlésszöge is. Ha a napelem tájolása és dőlésszöge ideális (vagy közelít az ideálishoz), a rendszer a napsütéses órákban maximálisan termeli az energiát. A napelem teljesítménye eléri az úgynevezett „peak”-et, a csúcsot, és a lehető legtöbb energiát termeli az adott háztartás számára.
Mihez viszonyítjuk a tájolást?
Fontos tisztában lenni azzal, hogy amikor a déli és északi tájolásról beszélünk, a kifejezések alatt nem a bolygónk déli és északi mágneses pólusait értjük, hanem az égtájakat. Ha a napelem tájolására kerül sor, a kivitelező cég minden esetben a Nap nyári pályájához viszonyítja a panelek elhelyezését. Meghatározó tényező tehát az is, hogy a bolygónk melyik féltekéjén lakunk. Ha az északin, a napelemek ideális tájolása déli – s ez fordítva is igaz, tehát ha a déli féltekén élünk, a napelemek tájolása optimálisan északi.
Az ideális napelem tájolása Magyarországon
Lássuk, hazai viszonylatban milyen tájolás, illetve a tetőszerkezet mely dőlésszöge eredményezi a napelemes rendszer optimális teljesítményét. Nos, a tapasztalatok azt mutatják, a déli irányú tájolás a mérvadó, ez lehet dél-keleti, dél-nyugati is. Abban az esetben, ha a napelemek dél-keleti vagy dél-nyugati tájolásúak (tehát nem tisztán déli tájolásúak), a rendszer teljesítménye 5%-kal csökken. Ha a tájolás nyugati vagy keleti, 15%-os teljesítmény csökkenéssel kell számolnunk. A panelek dőlésszöge 30 és 40 fok közötti, az azokra érkező beesési szög pedig ideálisan 90 fok.
Mi a teendő, ha a rendszert lapos tetőre telepítenénk?
Gyakori kérdés a megrendelők részéről, miszerint a lapos tetőszerkezet alkalmas- e napelemes panelek telepítésére? Amennyiben a kivitelező cég lapos tetővel áll szemben, alapvetően a tetőszerkezet teherbírása dönti el a napelemes rendszer létjogosultságát. Az ilyen esetekben tartóállványok segítségével érhető el a megfelelő dőlésszög. Ha a tetőszerkezet masszív, strapabíró a kialakításában, akkor a panelek súlyozása sem jelent gondot.
Milyen esetekben nem kivitelezhető a napelem tájolása?
Van egyáltalán ilyen eset? Nos, ha a helyszíni felmérés során a kivitelező cég azt látja, a tetőszerkezet tájolása nagyon eltér az ideálistól, és túlzottan is északi irányba fordul, a szakemberek nem tartják tanácsosnak a projekt ilyen körülmények közötti megvalósítását. Természetesen ez nem jelenti azt automatikusan, hogy megrendelőként teljesen le kellene mondanunk a napelemrendszer kialakításáról.
Ha a helyzet úgy adja, megfelelő opció lehet a panelek garázstetőre való telepítése, amennyiben a szóban forgó épület tetőszerkezete előnyös tulajdonságokkal rendelkezik. Sőt, bizonyos esetekben, megfelelő tervezés fejében akár magára a földre is kerülhetnek a panelek. Fontos! Ha a paneleket a földre telepítjük, számolnunk kell esetleges pluszköltségekkel is, hiszen ez a speciális szituáció akár további tartószerkezet (nem ritkán egy egész alapépítmény) kivitelezését is igényli.
Modern megoldások: a Nap mozgását követő napelemes rendszerről
Ha az égiek nagyon ellenünk vannak, és semmilyen lehetséges megoldás nem mutatkozik optimálisnak a napelemek tájolásával kapcsolatban, még mindig módunkban áll bizalmat szavazni az ultramodern egységeknek, amelyek tulajdonképpen a Nap mozgását követik. Ezek a rendszerek, illetve panelek azonban jóval többet kóstálnak, mint a hagyományos társaik.