Egyedi falióra készítése magunknak vagy ajándékba

A saját kezünkkel készített ajándékok minden alkalomra remek meglepetést jelenthetnek, egy egyedi falióra is kiváló lehetőség arra, hogy valami igazán személyes, személyre szóló ajándékkal kedveskedjünk rokonainknak, barátainknak. Szinte fillérekből ki lehet hozni, a falióra szerkezet megvásárlásán kívül pedig csak egy ötletes háttérre és egy kis kreativitásra van szükségünk. Nézzük is meg röviden, hogyan készítsünk egyedi faliórát, mindösszesen pár lépésben!

Első lépés a egyedi falióra szerkezet kiválasztása

Mindenekelőtt azt kell eldöntenünk, hogy digitális vagy analóg típust szeretnénk készíteni. Egy falióra esetében sokkal jobb választásnak ígérkezik egy mutatókkal, frappáns háttérrel, akár egyedi számokkal díszített típus, így most ennek az analóg lépéseit nézzük végig. A falióra szerkezet valóban csak filléres kiadást jelent, a jelenlegi árakon pár ezer forintért, akár ezer forint alatt is széles választék áll rendelkezésünkre.

Érdemes a csendes típust választani, amelynek mutatói kifejezetten halkan járnak. Választhatunk két mutatós vagy másodpercmutatóval is felszerelt fajtát, ez mindösszesen csak döntés kérdése. Érdemes kicsit már előre tervezni és olyan tengelyhosszal rendelkezőt választani, amilyenre szükségünk van, hogy ne a hátlapot kelljen majd a mutatók hosszához igazítani.

Könnyen elkészíthető egy különleges falióra

 

Ha az óraszerkezetet megvásároltuk, akkor az egyedi falióra hátlapját kell elkészítenünk. Ehhez minden esetben szükségünk lesz körzőre, vonalzóra és egy fúrógépre. Maga a hátlap szinte bármi lehet, egy jól sikerült fénykép, internetes úgynevezett stock fotó, de láttunk már könyvborítót, teásdobozt, fazékfedőt vagy kör alakú fa vágódeszkát is ebben a szerepben.

A lényeg, hogy egy lyukat kell majd fúrni a közepére, hogy az óraszerkezet e mögé kerüljön és csak a mutatók legyenek láthatók. Ennek a lépésnek a nehézsége attól függ, hogy milyen anyagot választunk háttérnek. Egy egyszerű papírtányér esetén még fúrógépre sem lesz szükségünk, egy faanyag megmunkálása viszont valamivel időigényesebb, viszont tartósabb végeredményt érhetünk el vele. Akkora lyukat kell fúrni a hátlap közepére, hogy az óraszerkezet tengelye átférjen rajta.

Egyedi falióra frappáns számlappal

Ha már egyedi faliórát készítünk valakinek, nem árt, ha nem csak megjelenésében mutat jól, hanem megfelelően is funkcionál, azaz pontosan mutatja az időt. Ehhez pedig a számokat lényegében a helyükre kell tennünk, ami szintén nem egy bonyolult művelet. Itt lesz szükségünk a körzőre, amellyel a nagymutató tengelyhosszával megegyező sugarú kört kell készítenünk. Érdemes ezt már a fúrás előtt elvégezni, hogy a körző végét pontosan a hátlap közepére tudjuk helyezni.

Amennyiben emlékszünk még a gimnáziumban tanultakra, körző és vonalzó segítségével pontosan kimatekozhatjuk a számok helyét, de akár egy szögmérőt is használhatunk erre a célra. Minden esetben egy egyenes vonallal kell kezdeni, ami a kör két pontját köti össze függőlegesen úgy, hogy az keresztül megy a középponton: ez lesz majd a 12-es és a 6-os szám helye.

Ha ezzel a résszel nem szeretnénk hosszabb időt eltölteni, akkor rendelhetünk úgynevezett óralap inverzet is, ahol minden szám helye pontosan jelölve van. Ekkor viszont ennek mérete valamennyire megköti a kezünket és az óramutató hosszával megegyező típust érdemes választani. Ez sem nagy tétel, akár pár száz forintért is beszerezhetjük, de akár még az interneten is kereshetünk hozzá sablont.

Ha bejelöltük a pontos helyeket, akkor nincs más hátra, mint a számok felfestése. Itt is teret engedhetünk a fantáziának, nem csak a római vagy arab számok tekintetében, de akár egyedi figurákat is elhelyezhetünk – az elhelyezkedésükből úgyis mindenki ki tudja következtetni, hogy milyen időt mutat az adott óraállás.

Ha kifejezetten egyedi falióra elkészítése a célunk, akkor még annak rögzítéséről is gondoskodnunk kell. Ez szintén filléres kiadás, egy interneten rendelt képakasztó is teljesen megfelelő lehet. Ide egy csillagcsavarhúzóra lehet szükségünk, a legtöbb esetben ugyanis az akasztót két apró csavarral tudjuk az óra hátoldalára szerelni.