Mire figyeljen kiskerti fóliasátor építésekor?
Ismét divatba jön a fóliasátor építése. A fóliasátor építése egy időben visszaszorult, napjainkban azonban ismét egyre gyakrabban bukkannak fel a kis építmények a kertekben. Nem véletlenül! Egyre többen ismerik fel a fóliasátrak előnyeit és az otthoni növénytermesztés élményét. Ráadásul a saját zöldégek és gyümölcsök termelése mellett használhatja ideiglenes tárolónak, garázsnak és akár teleltetésre is. További előnye, hogy egyszerűen, gyorsan és olcsón elkészítheti, akár a saját kezével. Csupán egy a megfelelő váz kell hozzá, és persze fólia…
A megfelelő tájolás
Fóliasátor készítése előtt mindenképpen határozza meg a szerkezet fekvését. Érdemes az uralkodó széliránnyal párhuzamosan építeni a sátrat. Így megelőzheti, hogy a fóliába rendszeresen belekapjon a szél, akár egy hatalmas vitorlába. A legtöbb kár épp a szél miatt keletkezik a sátrakban, hiszen nemcsak a fóliát támadja rendszeresen, de ezáltal a tartószerkezetet sem kíméli. A megfelelő elhelyezéssel jelentősen növelheti a fóliasátor tartósságát.
A vázszerkezet
A legegyszerűbb a vázszerkezetet üzletben megvásárolnia. Elérhető áron kaphat alumínium, acél és műanyag vázat is, amelyeket gyárilag a megfelelő módon meghajlítottak. Ez az íves forma ideális a fóliasátor építéséhez. A házilag barkácsolt, éles, szögletes váz gyorsan tönkreteszi a fóliát. A domború megoldásnak azonban a fólia védelme mellett van egy másik előnye is. Télen, a hó könnyebben lecsúszik az íves felületen, így nem terheli a vázat. A műanyag vázat kedvezőbb áron beszerezheti, mint az acélból vagy alumíniumból készült modelleket, ám értelemszerűen az utóbbiak sokkal tartósabbak, strapabíróbbak.
Többféle méretben
Méret szerint alapvetően három különböző vázszerkezet közül választhat. A legkisebb a mini fóliasátor, amelynek a szélessége nem több másfél méternél és a magassága is csupán 50-60 cm. Dönthet a nagyobb méretű fólia hajtatóágy mellett is, és persze válaszhatja a klasszikus fóliasátor vázat, amely már legalább 180 cm magas.
A fóliák tulajdonságai
A fóliákon átjutó napfény sokkal természetesebb hatású a növények számára, mint az üvegen keresztül érkező fény. Ennek köszönhetően a fóliasátrakban gyorsabban növekszik a talaj és a levegő hőmérséklete, valamint a páratartalom. Ez a jelenség persze annak megfelelően változik, hogy milyen a kiválasztott fólia minősége, tartóssága, vastagsága és UV-állósága. Még a fóliasátor építése előtt gondolja át, hogy a szerkezetet milyen célra és mennyi ideig fogja használni.
A fóliákon jelzik a gyártók, hogy milyen hosszú ideig használhatók fel. A skála fél évtől egészen 3 évig terjed. Ár-érték arányban a három éven át kitartó fóliák tűnnek a legjobb választásnak. Ám számolnia kell azzal is, hogy még a legjobb minőségű terméknek is romlik a fényáteresztő képessége az évek során. Egyszóval a harmadik évben már kevesebb napfény éri terményeit ugyanazon a fólián keresztül, mint az első hónapokban.
Jöhet végre a fóliázás!
A fóliasátor építése során a legkényesebb rész a fóliafeszítés. Csendes, szélmentes időben álljon neki a munkának a precíz borítás érdekében. Terítse a fóliát a sátorra úgy, hogy a két végénél meghagy legalább fél métert. Tegyen egy kötelet a túllógó végekre és hajtsa vissza a kilógó részt. Ezután újságpapíron keresztül forrassza össze egy vasaló segítésével a fóliát, a kötél feletti részen – a kötél szabadon mozoghasson a fóliában.
Helyezzen kampókat vagy egyéb rögzítőket a váz négy sarkánál a földbe. Fűzze a fóliába zárt kötelet a lehelyezett rögzítőkbe. A kötelek segítségével feszítse meg hosszirányban a fóliát. Ha megfelelően feszes a fólia, a kötelet kösse meg mind a négy saroknál.
Ásson egy kis árkot a fóliasátor mindkét oldalán a keresztirányú feszítéshez. Kb. 60-70 centiméterenként tapossa az oldalsó fóliát a kiásott árokba, így feszítve a borítást. Ezt a műveletet érdemes egy segítővel végeznie. Haladjon társával szinkronban, a középvonal megtartásával. Végül az ilyen módon az árokba nyomott fóliát mindenhol temesse be a korábban kiásott földdel. Amennyiben a borítás mindenhol feszes, nem marad más hátra, mint kihasználni a fóliasátor adottságait!
Fóliasátor építése egyedi tervek alapján
Amennyiben mégis saját elképzeléseink szerint készítenénk el a fóliasátrat, érdemes olyan szakemberhez fordulni, aki gyakorlott az acélszerkezet gyártás területén. A saját tervezésű, egyedi méretek alapján gyártott fóliasátor váz lehetővé teszi, hogy a lehető legjobban kihasználjuk a kertünkben rendelkezésre álló helyet.
Jó termesztést kívánunk!