Melyek a legjobb barkácsgép márkák?
A különböző barkácsgép márkák széles választékban állnak rendelkezésre az szakosodott webshopok kínálatában, valamint a nagyobb áruházakban, szaküzletekben is bőséggel válogathatunk közöttük. Így mindenki megtalálhatja a neki valót: a hobbifelhasználásra, egyszerűbb munkálatok elvégzésére szánt barkácsgépek mellett az összetett, professzionális, akár több százezer forint értékű gépekig bezárólag. Megéri beruházni egy ilyenbe vagy bízzuk inkább profikra?
A barkács szerszámok minden háztartásban jó szolgálatot tesznek
Az, hogy milyen komoly barkács szerszámok lesznek szükségesek számunkra, attól függ, hogy szakemberek vagyunk-e vagy sem. Teljesen más teljesítményre lesz szüksége annak, aki néha felfúrna egy polcot, összecsavarozna egy boltban vásárolt szekrényt, mint egy rendszeresen barkácsolónak. Nincs értelme azokkal párhuzamot vonni, akik az építőiparban dolgoznak, hiszen a mindennapos használat során olyan különböző helyzetek állhatnak elő, ahol valóban ki lehet használni a felsőkategóriás barkácsgépek maximális teljesítményét.
Barkácsgép márkák széles választékban
Vannak olyan barkácsgép márkák, amelyekkel már biztosan találkozhattunk vagy hallottunk róluk, mint Makita, a Bosch vagy a Black & Decker. Ezek a márkák minden nagyobb áruház polcán megtalálhatók, a különböző webshopokban pedig széles választékból rendelhetünk magunknak. Ezek a márkák évtizedek óta vannak forgalomban, megbízhatóságukat már számos alkalommal és rengeteg termékkel bizonyították.
Ezek a barkácsgépek akár egy építőipari vállalkozó készletében is megállják a helyüket, de egy otthoni műhelyben is hasznukat vehetjük. Lényegében felső – középkategóriás gépeknek számítanak, nem megfizethetetlenül drágák, viszont jelentősebb kiadást fog jelenteni például egy Makita akkus csavarbehajtó vagy egy Bosch gérvágó beszerzése. Ha csak háztartási vagy házkörüli munkákra használnánk őket, esetleg otthoni bútorokat készítenénk, nem valószínű, hogy olyan helyzetben találjuk magunkat, amikor ezek a gépek ne állnák meg a helyüket.
Egy fokkal drágább, prémiumkategóriás barkácsgép márkák is léteznek, bár olyan éles határvonalat természetesen nem lehet húzni az egyes márkák között. A felsőkategóriás Hitachi, Milwaukee vagy Hilti is gyárthat egyszerűbb és megfizethetőbb barkács szerszámokat, de egy Bosch készülék is lehet prémium minőségű. Viszont a nagyságrendeket talán jól szemlélteti, hogy van olyan webshop, ahol a Makita akkus fúró-csavarbehajtóért 40 ezer forintot, míg a hasonló paraméterekkel, kicsit erősebb akkumulátorral kapható Hitachi készülékért 80 ezer forintot kérnek – bár igaz, hogy ez utóbbi lényegesen nagyobb nyomatékkal rendelkezik, ami képes a beragadt, berozsdásodott, túlhajtott csavarok eltávolítására is.
Ha alkalmi felhasználásra keresünk ilyen eszközöket, amelyekkel csak évente egyszer – kétszer meghúznánk az asztal vagy a szék csavarjait, legfeljebb felszerelnénk egy lebegőpolcot, akkor ilyen bonyolult eszközben sem kell gondolkodnunk. A csavarbehajtó példánál maradva, a Skil vagy a Hyundai által gyártott eszközök már 20 ezer forint ellenében is beszerezhetők – és még mindig vannak ennél olcsóbb, pár ezer forintos termékek is.
Mire érdemes figyelni a barkácsgép márkák kiválasztása során?
Az ár és az ezzel általában arányos teljesítmény a legfontosabb szempont természetesen, ha pontosan tudjuk, hogy milyen munkákra szeretnénk majd használni. Ha sikerült behatárolni igéneinket, akkor lehet, hogy 3 – 4 barkácsgép márka is elérhető lesz közel azonos áron.
Ekkor van két szempont, amit érdemes lehet megfontolni. Az egyik, hogy milyen könnyen érhető el hozzá további kiegészítő, pótalkatrész, ha arra lenne szükség – természetesen minél népszerűbb. ismertebb, elterjedtebb márka, annál nagyobb erre az esély.
A másik ilyen szempont pedig a gyártó által vállalt garancia, azaz jótállás. A legtöbb esetben törvényi kötelezettség az 1 év garancia, de érdemes lehet ellenőrizni, hogy melyik gyártó kínál ennél hosszabb jótállást a termékére.