Tele az internet a csináld magad barkács ötletekkel

Az úgynevezett csináld magad ötleteket hihetetlen népszerűségre tettek szert az elmúlt években. Az interneten szinte minden háztartási vagy ház körüli problémára találhatunk valamilyen kreatív, sokszor filléres megoldást. A világhálóan böngészve mi is számos ilyen megoldást találhatunk, amelyeket meg is valósíthatunk, de inspirációs céllal is böngészhetünk közöttük.

Honnan származik a csináld magad kifejezés és mit jelent pontosan?

A csináld magad mozgalom (angolul Do it yourself, ebből a sokszor használatos DIY rövidítés) már az 1950-es években megjelent Angliában, de az internet globálissá válása segítette abban, hogy ma már szinte a világ minden szegletében megismerhessék ezt a kifejezést. Ezek a DIY megoldások sokszor filléresek a kész bolti termékekkel összehasonlítva, népszerűségük másik oka pedig a bennük rejlő kreativitás, az egyéniség kifejezésének ereje.
A csináld magad ötletek sokszor feltételezik a megfelelő felszerelések, eszközök, szerszámok meglétét, emellett pedig valamennyi műszaki alapismeretre és affinitásra is szükségünk lehet egy – egy ötlet megvalósításához. Ezek az ötletek lehetnek valamilyen új használati tárgynak az elkészítései épp úgy, mint valamilyen kész termék javítására, karbantartására vagy éppen „felturbózására” irányuló praktikák. Magyar megfelelője talán a barkács ötletek lehetne, de a hangsúly kifejezetten a kreativitáson, valamilyen frappáns megoldáson van.

csináld magad ötletek
Csináld magad ötletek

Csináld magad barkács ötletek

A csináld magad barkács ötletek a legegyszerűbbtől a bonyolult megoldásokig terjednek. Sokszor el sem tudnánk képzelni, hogy olyan tárgyak, amelyekkel a hétköznapokban rendszeresen találkozhatunk, kis kreativitással milyen frappáns funkciókat is betölthetnek. Azonban minden esetben oda kell figyelnünk egy nagyon fontos szempontra!
Mindig győződjünk meg arról, hogy a megoldás biztonságos!
Nagyon fontos, hogy mindig győződjünk meg a kellő stabilitásról és biztonságról: ha az interneten ilyen megoldást találunk, egyfelől minden lépést pontosan tartsunk be, de emellett is legyünk kellően szkeptikusak és kritikusak: tegyük fel a kérdést, hogy biztosan teljesen biztonságos megoldás? nyugodtan keressünk más, azonos vagy hasomló megoldásokat, amíg kellően meg nem bizonyosodunk a stabilitásról és kizárjuk a balesetveszélyességet.

Raklap, nem csak rakodáshoz

 

Raklappal már mindenki találkozhatott, legalábbis valamennyien tudjuk, hogy mire való. Azonban ügyesen felhasználva nem csak üdítőitalok, építőipari kellékek vagy más termékek rakodására lehet alkalmas. Egy kellően erős kötél segítségével a raklap egyensúlyi pontját megtalálva egy erős faágra vagy más stabil pontra, például egy teraszhoz is erősíthetjük: csak egy megfelelő méretű matracot kell ráhelyeznünk és készen is van a filléres napágy. Szükséges lehet azonban a raklap oldalaira egy masszívabb deszkalapot is szögelni, hogy azt kellően mereven tartsa és ne csússzanak el, csukoljanak össze vagy engedjék el magukat a raklap lécei.
Raklapokból más remek használati tárgyakat is készíthetünk: kerti kanapékat, asztalokat, de akár tárolószekrényeket is. Legtöbbször szükség lesz a felület kezelésére, csiszolására, lakkozására és festésére, ugyanis soha ne feledjük, hogy ezek elsősorban nem használati tárgyaknak készültek, hanem rakodásra – eredeti állapotukban könnyen szálka állhat a kezünkbe, ha minden felületi kezelés nélkül asztalként kezdenénk használni őket!

Csináld magad rönkpad

A farönkökből szintén számos kerti bútor készíthető, de ha a kellő esztétikai érzékünk is megvan, akár nappalinkat is díszíthetjük rönkökből készül székekkel, padokkal, de akár egy asztalt is barkácsolhatunk. Ehhez már komolyabb asztalos felszerelésekre is szükségünk lehet, csiszológépre, körfűrészre vagy akár gyalura is. Ha viszont kedvet kaptunk és időnk is engedi, valamint a szükséges szerszámok is rendelkezésünkre állnak, lehetőségeinknek csak képzeletünk szabhat határt, és fillérekből tehetjük igazán egyedivé kertünket vagy akár teraszunkat is.