Balesetmentes barkácsolás egyszerű kiegészítőkkel: a vágásbiztos kesztyű és társai
A munkáltatóknak kötelességei vannak az egyéni védőeszközök, mint például a vágásbiztos kesztyű biztosításával és használatával kapcsolatban. Azonban nemcsak nekik kell gondosan odafigyelniük a leselkedő veszélyekre, hanem a munkavállalóknak is, hiszen a védőfelszerelések megfelelő használata az ő felelősségük. Az egyéni védőeszközök olyan felszerelések, amelyek megvédik használójukat a munkahelyi egészségügyi vagy biztonsági kockázatoktól. Ide tartozhatnak például a védősisakok, vágásbiztos kesztyűk, védőszemüvegek, jól látható ruházat, biztonsági lábbelik, biztonsági hevederek és a pormaszk is.
Óvja a kezünket (is)!
A vágásbiztos kesztyű a műanyagból, textilből, vagy szintetikus anyagból készült kézvédő felszerelés. Általában az ipari munkák során, tisztításkor vagy olajokkal, oldószerrel vagy vegyszerekkel való munkavégzéskor használják. Emellett a hegesztési folyamat során is alkalmazzák a vágások és a kopás elleni védelemre. Összességében a kezét védi a vágástól, szennyeződésektől, portól és fertőzésektől. A munkavédelmi kesztyűt nem használó munkavállalók az elvégzett feladatok során súlyos sérüléseket szenvednek a kezükön. Abban az esetben, ha a munkavállalók puszta kézzel érintkeznek a vegyi anyagokkal, azok vegyi égési sérüléseket, allergiás reakciókat is okozhatnak.
Tippek a vágásbiztos kesztyű megfelelő használatához és annak karban tartásához: Győződjön meg arról, hogy a viselni kívánt kesztyű tiszta és szakadásmentes. Ha nem biztos benne, akkor inkább kérjen megerősítő segítséget. Soha nem ajánlott az eldobható kesztyűket kimosni vagy újra felhasználni, hiszen jelentősen csökkenhet a védelmi hatásfoka. A különféle munkálatok során csak úgy lesz képes pontosan és biztonságosan dolgozni, ha vágásbiztos kesztyű megfelelően és kényelmesen illeszkedik kezéhez. Nem árt, ha tartalék darabról is gondoskodik, hiszen, ha megsérülne vagy kimosná a jelenlegi kesztyű párját legyen b-terve. Alaposan ellenőrizze a kesztyűt, hogy nincs-e rajta szakadás, lyuk, repedés vagy bármilyen sérülés, mivel, ha vegyszerekkel dolgozik, akkor akár egy kis lyuk is nagy károkat okozhat a kezében. Fontos, hogy a kesztyű viselése előtt mindig mosson kezet szappannal és vízzel, és a sebeket fedje le kötszerrel, ha a kezén van ilyen. A vágásbiztos kesztyű használata után szappannal és vízzel meg kell mosni a kesztyűt, mielőtt leveszi a kezéről.
A védőszemüveg viselése és karbantartása
A munkahelyi szemsérülések megelőzésének első lépése a munkával kapcsolatos veszélyek azonosítása, majd a veszélyek által okozott kockázatok kiküszöbölése. Ha a kockázat nem küszöbölhető ki, akkor a kockázatot helyettesítéssel, elszigeteléssel, illetve műszaki vagy adminisztratív ellenőrzésekkel kell minimalizálni. A védőszemüvegnek praktikusnak, megfelelően illeszkedőnek és kényelmesnek kell lennie. A munkavállalóknak tájékoztatást és képzést kell kapnia arról, hogy hogyan kell helyesen viselniük a védőszemüveget, miként tárolják azt. Hogyan tartsák karban a védőszemüveget – beleértve a tisztán és higiénikusan tartását is, és, hogy felismerjék, mikor kell kicserélni.
Miért kell porvédő maszkot viselnie?
Tényleg szüksége van porvédő maszkra? Ezek a leggyakrabban feltett kérdések a porvédő maszkokkal, valamint azok használatával kapcsolatban. A porvédő maszk fő célja a viselőjének védelme és a betegségek megelőzése, pontosabban a légzőszervi betegségek kialakulásának megelőzése. Az ilyen típusú problémák csökkenthetik az életminőséget és annak hosszát is. A pormaszkokat leggyakrabban veszélyes környezetben végzett munkáknál használják, ahol fennáll a veszélye, hogy veszélyes anyagokat lélegeznek be, amelyek köhögést, zihálást, légszomjat vagy légzési nehézségeket okozhatnak. Ha a munkáltató az egészségügyi kockázatok felmérése után úgy dönt, hogy porvédő maszkot kell használnia a munkavállalónak, akkor a kiválasztott pormaszkot még a kisebb vagy gyors, néhány percnél nem hosszabb ideig tartó munkáknál is viselni kell. A hosszú távú hatások károsíthatják a jövőbeli egészségét! Győződjön meg róla, hogy megfelelő oktatásban részesül a porvédő maszk viseléséről és helyes használatáról.
Nem csak a minőségi munkavégzés miatt fontos, hogy jók legyenek a látási viszonyok, ezért különféle munkalámpák alkalmazására van szükség napszaknak vagy a sötét munkakörnyezetnek megfelelően. A kényelmesen, fejre rögzíthető LED munkalámpa tökéletes megoldás ilyen helyzetekben.