A vízmérték még az új mosógép beállításában is segít
A vízmérték, vagy más nevén a libella egy olyan eszköz, amely azt jelzi számunkra, hogy a felület hogyan viszonyul a föld szintjéhez, azzal mennyire párhuzamos (azaz vízszintes) vagy arra mennyire merőleges (azaz függőleges). Szinte nincs olyan munkanem, amelyhez előbb vagy utóbb ne lenne rá szükségünk.
A legtöbb vízmérték legalább két jelzőüveggel rendelkezik, amelyekben valamilyen folyadék, a folyadékban pedig egy buborék található. Ezeknek a segítségével tudjuk meghatározni a dolgok függőleges és vízszintes szintjét. Néhány vízmérték pedig egy harmadik üveget is tartalmaz, amely lehetővé teszi a 45 fokos szög megtalálását.
Hogyan kell megfelelően használni és mikor lehet segítségünkre? Milyen folyadék van a vízmértékben?
A modern vízmértékekben elnevezésükkel ellentétben nem vizet, hanem gyakran alkoholokat, például etanolt használnak. Előnyük, hogy alacsony felületi feszültséggel és belső súrlódással rendelkeznek, ami lehetővé teszi, hogy a buborék gyorsan legyen képes mozogni a csőbe és pontosan leülepedjen a szükséges helyen.
Az alkoholok jobban reagálnak a hőmérséklet ingadozásokra is, alacsonyabb a fagyáspontjuk, így pedig nem törik össze az üveget, mint például a víz a jég tágulása miatt. A buborék jobb láthatóságának érdekében pedig valamilyen színezőanyagot használnak.
Hogyan használjuk?
Először is a mérni kívánt felületet kell megtisztítani, eltávolítani róla az összes lerakódást és szennyeződést. A vízmértéket helyezzük a mérni kívánt tárgy közepére. Ha a tárgy felülete tökéletesen vízszintes, akkor a buborék az az üveg közepére, a két jelzés közé kerül.
Ha a buborék az üveg bal oldalára mozog el, akkor az azt jelenti, hogy a mért tárgynak vagy a bal oldala túl magas vagy a jobb oldala túl alacsony a vízszinthez képest. A buborék ugyanis a fizika törvényeinek megfelelően mindig arra fog törekedni, hogy az üvegcső tetején legyen.
Ha egy felület függőlegességét szeretnénk vizsgálni, hasonló módszert kell követni, ekkor a vízmérték hátulját kell a föld felé merőleges tárgyra helyezni és jellemzően a vízszintező rúd végén található üveget, illetve a benne lévő buborék elhelyezkedését kell vizsgálni.
Ha a lehető legpontosabban szeretnénk leolvasni az eredményt, ahhoz helyezzük szemünket egyvonalba az üveggel és egyik szemünket becsukva állapítsuk meg a vízszintes vagy függőleges elhelyezkedést.
Milyen típusai vannak?
A vízmértéket rengeteg helyen használják, elengedhetetlen kellék az ácsok, kőművesek, burkolók, de még a vízvezeték- vagy villanyszerelők felszereléséből is. Éppen ezért, a különböző felhasználási területek miatt, sok különböző típusuk létezik.
Nem csak méretben térnek el egymástól, hanem az üvegcső típusában, vannak például cserélhető kivitelezésűek, vagy a vízmérték formájában is. Léteznek olyan vízmértékek is, amelyeknek markolata van, amellyel elsősorban a kényelmet igyekszenek szolgálni.
Egy jó tapadóerővel bíró mágneses vízmérték ideális választás azoknak, akik fémcsapokkal dolgoznak, vagy vízvezeték – és villanyszerelők számára is. Az ilyen típusú szintezőknek általában mind a két oldalán fut egy mágnescsík, amivel könnyedén odailleszthetjük az erre alkalmas felületekhez, miközben nekünk mind a két kezünk szabad maradhat a munkavégzésre.
A digitális vízmérték pedig napjainkban válik egyre népszerűbb és elterjedtebb megoldássá. Míg a klasszikus libella csak azt jelzi, hogy a felület egyenes-e, addig a digitális vízmérték segítségével különböző mérések lehetések.
Egy digitális vízmérték nem feltétlen pontosabb a hagyományos daraboknál, de sokkal könnyebben olvasható és könnyen megállapíthatjuk belőle azt is, hogy éppen milyen szinten vagyunk és innen milyen irányba kell elmozdítani a tárgyat, akár milliméteres pontossággal is. Hiszen sok ilyen eszköz tizedesben vagy százalékban megjeleníti számunkra az aktuális szöget vagy leejtést.
Szűk és nehezen hozzáférhető helyekre pedig léteznek olyan megoldások is, amelyek hangjelzéssel jelzik, ha közelítünk a kívánt szinthez.