Az őszi lemosó permetezés jelentősége
Aki dolgozott már gyümölcsösben az pontosan tudja, hogy az őszi lemosó permetezés mennyire fontos a kártevők elleni védekezésben és gyümölcsfáink, szőlőültetvényeink egészségének megőrzésében. A fodrosodott levelű őszibarackfák vagy a lisztharmattal, szürkepenésszel fertőzött szőlőfürtök megelőzése érdekében a lemosó permetezés megtisztítja a növényt azoktól a kórokozóktól és kártevőktől, amelyek a növények fás részein egyébként áttelelhetnek, később akár súlyos károkat okozva.
Fontos a megfelelő időzítés, hogy az őszi lemosó permetezést mindig lombhullás után végezzük el, hogy áttelelés előtt végezhessünk gyümölcsöseink ellenségeivel. Mostani cikkünkben megnézzük, melyik a legjobb időszak ennek elvégzésre, milyen anyagokkal, illetve eszközökkel tudunk dolgozni.
Mikor végezzük el az őszi lemosó permetezést?
A permetezést az ősz legvégén, a lombhullás idején végezzük el, ekkor ugyanis könnyedén elpusztíthatók a kártevők. Nagyon fontos, hogy mindig fagy- és szélmentes időben kerítsünk rá sort. Mielőtt nekilátnánk az őszi lemosó permetezés elvégzéséhez, elsőként vizsgáljuk át gyümölcsfáinkat és szőlőültetvényeinket. Metszőolló segítségével távolítsuk el a már amúgy is beteg vagy más módon sérült, károsodott növényrészeket és a gyümölcsmúmiákat, hogy azok a későbbiekben se okozzanak nekünk gondot.
Milyen vegyszereket használhatunk az őszi lemosó permetezés elvégzéséhez?
Az őszi lemosó permetezés elvégzéséhez használhatunk réztartalmú (mint például a rézszulfát, a rézhidroxi- vagy a rézoxiklorid), illetve kéntartalmú készítményeket. Fontos tudni azonban, hogy amíg a réz egyaránt hatásos a baktériumok és gombák ellen (a lisztharmatgomba kivételével), addig a rezet nem tartalmazó vegyületek a baktériumok elpusztítására nem lesznek alkalmasak.
A réz kiválóan alkalmas a lisztharmatgomba elpusztítására, illetve bizonyos egyes rovarok ellen is kellően hatásos. Az egyes olaj tartalmú készítmények, mint például a paraffin- vagy repceolaj elsősorban az ízeltlábú kártevők, azaz tetvek, molyok vagy atkák ellen megfelelő választás. Bármelyik készítményt is válasszuk, fontos, hogy egymagában, más vegyszerekkel nem keverve juttassuk a növényekre.
Mindig a permetezni kívánt gyümölcsfa típusától függően válasszuk meg a felhasználni kívánt permetezőszert. A réz alapú készítményeket például őszibarack és a kajszibarack esetén csak óvatosan és kizárólag nyugalmi időszakban használjuk.
A permetezés során a növényvédő szereket erősebben higítva célszerű a növényekre jutattani. Mint ahogy erre a műveletnek a neve is utal, ez elsősorban egy lemosó permetezés. Tehát ilyenkor a bő lével gyakorlatilag át kell mosni a teljes növényzetet, minden nehezebben elérhető részt is érintve, hogy lehetőleg minden kártevőt elpusztítsunk, amelyek a növényen áttelelve később súlyos károkat okozhatnának.
Milyen permetezőt használjunk?
Ez nagyban függ attól is, hogy milyen típusú gyümölcsössel kapcsolatban szükséges az őszi lemosó permetezés elvégzése, illetve mekkora területet kell érintenünk. A permetezők különböző űrtartalommal rendelkeznek, a kisebb kivitelezésűektől a több literes darabokig.
Ha alacsonyabb növényeket, például egy szőlőültetvényt kell permeteznünk, akkor a kézi permetező is megfelelő megoldás lehet. Ebből is különféle típusok léteznek, az egyszerű, kézben fogható változatoktól egészen a háton hordható kézi permetezőkig, amelyek többliteres tartállyal rendelkeznek.
A nagyon magas fák csúcsait viszont sokszor nem lehet elérni a kézi kivitelezésű permetezőkkel. Ekkor megoldás lehet a motoros permetezőgép használata is, illetve például egy akkumulátoros háti permetezőhöz csatlakoztatott hosszabbíró is, amellyel a legmagasabban lévő ágak is elérhetőek.
Nagyobb területeken is ezeknek a használata célszerű, ugyanis fújás közben nem nekünk kell pumpálnunk a vegyszert, hanem a benzinmotoros vagy az akkumulátoros permetező fogja akár órákon keresztül is ellátni ezt a feladatot.