Kell egy csőfogó, avagy így cserélhetünk konyhai csapot házilag

A csőfogó sok helyzetben hasznos lehet otthoni munkákhoz. Sokan talán a vízvezetékszerelők szerszámának tartják, azonban nem csak a fürdőszobában vagy a konyhában lehet segítségünkre. Ahogy neve is mutatja, csöveket, vagy szögletes (főleg hatlapfejű) fejű csavarokat vagy anyákat lehet vele meghúzni vagy meglazítani.

Fokozatosan állítható, különböző méretű csövek vagy csavaranyák esetén is használható. Mostani cikkünkben a villáskulccsal és a kombinált fogóval összevetve mutatjuk be a csőfogó fontos tulajdonságait és használatát. Majd megnézzük, milyen hasznát vehetjük mi magunk is kisebb otthoni munkákhoz – jelen esetben egy csaptelep cseréjéhez.

Csőfogó, villáskulcs, kombinált fogó – mikor melyiket?

A csőfogó és villáskulcs végső soron hasonló a feladatra lettek tervezve, az anyák és csavarok meghúzására vagy meglazítására. A csőfogó minden esetben egy állítható szerszám, amelynek mozgatható alsó állkapcsával különböző méretű anyákhoz és csavarokhoz tudjuk igazítani. A pofái elcsúsztathatók egymástól: az alsó pofát különböző pozíciókba lehet mozgatni a pofák közötti távolság növeléséhez vagy csökkentéséhez.

 

A villáskulcs egyesével vagy készletben kapható, különböző méretekben, egy zárt és egy nyitott véggel. A csőfogó jellemzően nehezebb és nagyobb darab, ami szűk helyeken vagy aprólékos munkák estén, például egy autószerelő műhelyben megnehezítheti használatukat. Ezzel szemben egy kisebb villáskulcs akár kevesebb, mint egy centiméter hosszú és könnyedén befér a legkisebb helyekre is.

A kombinált fogó előnye, hogy azzal csípni és fogni is lehet, illetve még csavarok húzására is alkalmas lehet. Az olyan apróbb szögek, csavarok vagy egyéb tárgyak megfoghatók vele, amelyekhez akár még ujjal sem lennénk képesek rendesen hozzáférni.

Velük összehasonlítva a csőfogó egyik előnye, hogy nagyobb nyomatékot és erőkifejtést biztosít, mint a villáskulcs, és kevésbé valószínű, hogy megrongálja a felületet, mint egy kombinált fogó. A másik előnye az állíthatóság, amely különösen jól jön olyan helyzetekben, amikor gyorsan szerszámra lenne szükségünk, de éppen nem áll rendelkezésünkre a megfelelő méretű kulcs.

Hogyan kell használni?

Természetesen egy csőfogó sem univerzális méretben készült, vannak jelentős méretbeli különbségek egyes darabok között, amelyek csak bizonyos csőmértek esetén használhatók, még ha viszonylag tág keretek között is. A csőfogó egyik egyedülálló tulajdonsága, hogy a pofák csak akkor fognak összezárni, megfogni, ha a kulcsot abba az irányba forgatják, amerre a csőfogó szája is áll. Kialakításának köszönhetően nagy erő kifejtésére alkalmas. Ezért, ha biztosan szeretnénk megőrizni valamely gyengébb anyagból készült cső felületének sérülését, akkor tanácsos, hogy valamilyen rongyot használjunk a pofák és a cső között.

Csaptelep cseréje házilag

Ha a gyakorlati felhasználását nézzük, akkor hol is tenne jobb szolgálatot, mint a konyhában vagy a fürdőszobában. Ha például csaptelep csere előtt állunk, a csőfogó elengedhetetlen társunk lesz, akárcsak a villáskulcs. Nézzük is meg, hogy végezzünk el a csaptelep cseréjét házilag, saját kezünkkel!

Miután elzártuk a megfelelő sarokszelepeket, először a régi csaptelep rögzítőit kell feloldanunk. Ehhez rögtön jó is lehet a csőfogó, ugyanis sokszor be vannak vízkövesedve, ami miatt villáskulccsal lehet, hogy többet küzdenénk vele, mire sikerül meglazítani.

Miután minden csövet és csavart kioldottunk, távolítsuk el a csaptelepet, a helyét pedig töröljük tisztára. Az új csaptelep felhelyezése előtt győződjünk meg arról, hogy minden tömítés a helyén van és megfelelően zár, hogy ez később ne okozzon problémát.

Ezután a flexibilis csöveket kössük be az új csaptelepbe, majd végül miután beállítottuk a csaptelepet a megfelelő pozícióba, megfelelően húzzuk meg egy csőfogó segítségével a rögzítőcsavarokat. Ez a lépés fontos, hogy a csap a helyén maradjon, gondoljunk csak bele, milyen nagy erőbehatásoknak lehet majd kitéve használat során.