Robot fűnyíró kütyümániásoknak

Ha Ön is imádja a kütyüket, a robot fűnyíró nem hiányozhat a készletből. A fűnyírás idő és energiaigényes, ami sokaknak jelent plusz megterhelést. De csak akkor, ha nem robotfűnyírót használnak.

A robotfűnyírók jelenléte nem újdonság, hiszen már több 25 éve gyártanak robot fűnyírókat. A technológia fejlődésének és digitalizációnak hála, ma már olyan tulajdonságokkal rendelkeznek, ami gondtalanná és élvezetessé teszi a fűnyírást.

A robot fűnyírók legfőbb előnyei

Legnagyobb előnye, hogy rengeteg időt szabadít fel, amit Ön a családjára, hobbijára, munkájára tud fordítani. Ugye mennyire zavaró, amikor a forró nyári napsugarakat elkerülve, a szomszéd vasárnap reggel hatkor áll neki fűvet nyírni a benzinmotoros gépével? A robot fűnyíróval ez már nem okoz gondot többé! Az egyik legnagyobb előnye, hogy az emberek megkímélése mellett, a környezetre sincs káros hatással. Valójában egy programozható akkus fűnyíró modellként foghatjuk fel, ami önnálló munkavégzésre képesMűködése során alig hallható, nem zavaró hangot generál, így még az sem okoz problémát, ha valakinek reggel van kedve elvégezni a fűnyírást.

 

Bármilyen nagyságú területen alkalmazható! Beleértve az egészen kicsi kerttől kezdve a nagy, akár több 10000 négyzetméteres gyepterületeket is. A legkisebb robot fűnyírók is le tudnak nyírni legalább 250 négyzetmétert naponta, míg a legnagyobb modellek akár 5000-et is. A gépek pedig szabadon kombinálhatóak egymással, így gyakorlatilag nincs túl nagy terület számukra, könnyedén boldogulnak akár több hektáros ipari területeken is.

Fontos szempont lehet még a terület meredeksége: a kisebb gépek 25-35%-os emelkedőket és lejtőket tudnak kezelni, a nagyobbak 40-45%-ot, ami már a legtöbb magánkertben bőven elegendő. Modern a vágási algoritmusa, amely elkerüli a gyep egyoldalú terhelését, mivel a füvet mindig különböző szögből vágja. Az eredmény egy tökéletesen levágott pázsit. Kiváló manőverező képesség az első kerékhajtás és a forgó hátsó kerék révén.

Nagyon egyszerű a működtetése. A töltőállomás beüzemeltetése és a határoló kábel elhelyezése után csak állítsa be a biztonsági kódot, a helyi időt, a gép indítási idejét, válassza ki a munkaterület nagyságát és nyomja meg a start gombot. A töltési funkciója automatikus. A robot fűnyíró tudja, mikor kell visszatérnie a töltőállomásra újratöltésre. Az állomás ütközést gátló rendszerrel van felszerelve. Létezik esőérzékelővel ellátott modell is, így amikor esni kezd, a robot fűnyíró visszatér az állomásra. Az akkumulátort többéves működésre tervezték, szükség esetén azonban könnyen cserélhető.

Robot fűnyíró kés élezése

A fűnyíró pengéjének azért kell mindig jó állapotúnak lennie, mert a tompa penge nem vág egyenletesen és “szálasra” nyírja a fűszálakat. Ha közel hajolunk a tompa pengével nyírt gyephez, akkor a szálak végén apró zászlócskákat látunk. Ilyenkor a fűszál teteje beszárad, a fűcsomók felszíne elbarnul, nem szép látvány. A normál kerti gyep csak csúnyul és gyengül tőle, de az érzékeny pázsit valószínűleg meg is sértődik a gazdájára.

A legfontosabb élezési tudnivaló, hogy a fűnyíró pengéjének nem kell annyira élesnek lennie, mint egy konyhai késnek. Próbáljuk eltalálni élezéskor az él eredeti, gyári szögét. Minél élesebb, annál gyorsabban elkopik az éle, ezért érdemesebb nem túl hegyes szögre törekedni. Ha annyira éles, mint egy bankkártya, akkor már szinte jók vagyunk.

Nagyon fontos, hogy élezéskor fenntartsuk a penge egyensúlyát. Fektessük keresztbe a leszerelt kést egy darab szögvason vagy fűrészlapon, hogy úgy nézzen ki, mint egy játszótéri libikóka. Jelöljük meg a központi tengelyét, amelyen egyensúlyban van, semelyik oldala nem billen le, úgy inog, mint a mérleg nyelve. Akárhogy is élezzük, javítjuk a pengét, törekedjünk arra, hogy ez az egyensúly az élezés után is megmaradjon. Ha nem tudjuk fenntartani az egyensúlyt, akkor a fűnyíró a forgás közben rázkódni fog, hangos lesz és a csapágyai gyorsan tönkremennek.

A pengét mindig csak az egyik oldaláról élezzük, ott alakítsuk ki az élet, kb. derékszögű háromszög keresztmetszettel. A másik oldalon maradjon egyenes a kés. Ha esetleg durva sorja keletkezne az érintetlennek szánt túloldalon, akkor azt egy könnyed mozdulattal, reszelővel távolítsuk el. Sose élezzünk mindkét oldalról.