villanyszerelő szerszámok

Mindig körültekintően kezdjünk hozzá a villanyszereléshez!

Ha már úgy hozta a sors, hogy ki kéne cserélni a falból kilógó konnektort, akkor lehetőleg villanyszerelő szerszámok segítségével kerekedjünk felül a problémán. Nem véletlenül hívják ezeket villanyszerelő szerszámoknak, mert a kialakításukból fakadóan védenek az áramütéstől, illetve kifejezetten az elektromos vezetékek és szerelvények cserélése, javítása céljából lettek kifejlesztve.

Néhány alapvető eszköz a villanyszerelő szerszámok közül

Egy szigetelt csavarhúzó készlet nem túl drága és minden háztartásban hasznát lehet venni. De miért van szükség szigetelt csavarhúzó használatára és miért nem jó a hagyományos? A villanyszerelő szerszámok titka a szigetelés. Olyan borítással rendelkeznek, ami megakadályozza, hogy a használójuk áramütést szenvedjen.

Hagyományos esetben csupán azután kezdünk el babrálni a konnektorral, hogyha áramtalanítottuk a hálózatot a kismegszakítók lekapcsolásával vagy az olvadó biztosítékok kicsavarásával. Ezután pedig egy feszültségmérő műszerrel meggyőződünk arról, hogy valóban nincs-e kósza áram a vezetékekben, mert ilyen anomáliára is gyakran volt már példa. Csak ezt követően rántjuk elő a szerszámos táskánkból a szigetelt csavarhúzót, aminek nemcsak a nyele, de a szára is szigetelt, egészen a hegyéig.

 

Az elektromos áram nem ad második esélyt, azonnal megráz, ha a hagyományos csavarhúzó szárához véletlenül hozzáérünk, miközben a fali csatlakozóban kotorászunk. A villanyszerelő szerszámok ára elhanyagolható ahhoz képest, hogy mennyire drága az életünk. Tehát nem kell sokáig mérlegelni a dolgot, hogyha egy minőségi szigetelt csavarhúzó készlet beszerzésén gondolkodunk. A tákolás mindig megbosszulja a hanyag kivitelezést. Vízszerelés esetében ez inkább anyagi kár formájában jelentkezik, de a villanyszerelés ennél sokkal veszélyesebb.

villanyszerelő szerszámok

Fázisceruza vagy feszültségmérő műszer?

Tény, hogy a fázisceruza használata sokkal egyszerűbb és jelentősen olcsóbb, mint egy kifinomult feszültségmérő, ami sokoldalúan használható a különféle elektromos jelek mérése és azonosítása végett. Azonban korántsem annyira megbízható, mint azt elsőre sokan gondolnák. A hüvelyujjunkat a fázisceruzára téve és a végét a vezetékhez érintve elkezd világítani, ami azt jelenti, hogy az adott eszköz vagy kábel feszültség alatt van. De mi a helyzet akkor, amikor nemcsak a fázis, hanem a nulla vagy a földelés is elkezd világítani? Az ilyen rejtélyes jelenségekre könnyebben fényt deríthetünk egy feszültségmérő műszerrel. Ennek ellenére nem árt, ha mindkettő megtalálható az otthoni villanyszerelő szerszámok között.

Kifinomult munka blankoló fogóval

A kábelvégekről a szigetelés eltávolítása többféle módon lehetséges. A már jól ismert és sokat alkalmazott amatőr „kábelpucolásos“ módon, amikor valamilyen pengével próbáljuk lefejteni a szigetelést a rézmagról. De sokkal eredményesebbek lehetünk, ha a blankoló fogó használata mellett döntünk. Ráadásul ez kevésbé veszélyes, mivel nem áll fenn a veszélye annak, hogy megvágjuk a kezünket. Persze a tapasztaltabbak a késsel és a kábelvágóval is nagyon jól bánnak a blankolást illetően, viszont a profik is a blankoló fogót részesítik előnyben, mert sokkal precízebb és kifinomultabb munkát lehet ezzel végezni. Blankolnunk szinte biztos kell, amikor valamilyen villanyszerelési munkába fogunk, ezért érdemes a blankoló fogónak is helyet találni a sufniban.

Túlzott önbizalom villanyszerelő szerszámokkal

Attól, hogy felszerelkeztünk a legprofibb villanyszerelő szerszámokkal, a 220 V még nem fog tisztelni minket. Sőt, egy alázatos villanyszerelő még akkor is tiszteli az elektromosságot, ha már évtizedek óta dolgozik a szakmában. Ez annyit jelent, hogy nem szabad könnyelműnek lennünk a házilagos villanyszerelést illetően. Bár a villanyszerelő szerszámok nyújtanak némi védelmet, mégis több múlik a józan gondolkodáson. Ha ismerjük a határainkat, akkor ne vágjunk bele vakmerő módon olyan dologba, amihez nem értünk. Egy konnektor vagy kapcsoló kicseréléséhez nem kell feltétlenül szakiért kiáltani. De ha egy kapcsolószekrény vagy biztosítéktábla adja fel a leckét, akkor ne hívjuk ki feleslegesen a sorsot magunk ellen!