Milyen fúrókalapácsot vegyek?

Újra és újra felmerül bennünk a kérdés, hogy milyen fúrókalapácsot vegyek, ami nem drága, mégis jó minőségű? Létezik egyáltalán ilyen? Ha igen, akkor honnan lehet beszerezni? Vajon érdemes otthonra egy drágább változatot választani? Egyáltalán mi a különbség az ütfvefúró és a fúrókalapács között? Bizony, gyakran már a megnevezések is zavart okozhatnak, ezért érdemes tisztázni, hogy kinek, mit, mikor és mire érdemes használni.

Milyen fúrókalapácsot vegyek barkácsoláshoz?

Mindig a hobbi felhasználóknak van nehezebb dolguk ezen a téren. Aki ilyen eszközzel kénytelen dolgozni naponta 10 órákat, annak tiszta sor, hogy egy profi eszközre lesz szüksége, például egy Milwaukee, Bosch, DeWalt vagy Ryobi képében és még a Makitát meg a HiKokit nem is említettük. Nem mindig a drágább a jobb, de aki ért hozzá és nap mint nap dolgozik fúrókalapáccsal, az ezzel nyilván tisztában van. Nem úgy, mint egy mezei, hobbi felhasználó. Ebben az esetben igencsak meg kell nézni, hogy mit emel le a polcról, ha nem szeretne tízezreket kidobni az ablakon. Bizony, akár ilyen súlyos összegek is kirepülnek az ablakon, ha rosszul választjuk ki az adott modellt.

Először is, ha leginkább betonba szeretnénk fúrni, akkor mindenképp egy fúró vésőkalapács lesz a megfelelő választás, az ütvefúrókat pedig teljesen el lehet felejteni. A két típus közötti különbséget főként a teljesítmény és az ütőmű technológiája határozza meg. Az ütvefúrónál körömtárcsa biztosítja az ütési energiát. A fúró vésőkalapács pneumatikus ütőművel rendelkezik, ami lényegesen nagyobb ütési energia kifejtésére képes. Nem véletlen a robosztus felépítés, elvégre elsősorban a keményebb anyagok, mint például a beton megmunkálására tervezték.

 

Ezek alapján milyen fúrókalapácsot vegyek? A kérdés jogos. Egy tisztességes gép ára, amit havonta egyszer-kétszer veszünk elő, nagyjából 38-40 ezer Forintnál kezdődik. Egy jó Bosch, Einhell vagy Black & Decker fúró vésőkalapáccsal biztosan felkelthetjük a szomszédok figyelmét, főként ha panelben lakunk.

Milyen fúrókalapácsot vegyek teljesítmény alapján?

Az emberek 90%-a azonnal erre az adatra összpontosít, amikor ilyen gépet keres. Mire érdemes még figyelni az árán és a teljesítményen kívül? Például sokat nyom a latba a nyomaték. Ezért lehet, hogy egy 650W gép olykor többe kerül, mint a 700-750W változat. Tehát az ütési energia (J) legalább olyan lényeges, mint a teljesítmény.

Milyen fúrókalapácsot vegyek? Akkus VS. kábeles

Tény, hogy az akkus szerszámgépek térhódítása megállíthatatlan, hiszen egyre jobb eredményeket ér el ez a technológia, a fejlettebb akkuknak köszönhetően. Amint az már számos területen megtapasztalhattuk, az új technológia mindig drágább. Kitűnő akkus ütvecsavarozókat, sarokcsiszolókat, körfűrészeket vásárolhatunk, mondhatni kedvező áron, ami akár egy hobbibarkácsolónak is megéri. A mobilitás sok mindenért kárpótol. Ha csak néha kerül elő a gép és egyébként is a rendelkezésünkre áll egy fix áramforrás, akkor nem érdemes kétszer, háromszor többet kicsengetni egy akkus fúrókalapácsért.  Tehát a legtöbb esetben egy hagyományos, vezetékes tökéletesen megfelel a célra.

Milyen fúrókalapácsot vegyek véséshez?

Mivel ezek az eszközök vésésre is alkalmasak, ezért sokan úgy gondolják, hogy helyettesíthetnek egy kifejezetten véséshez tervezett vésőgépet. Ez azonban nem így van. A puhább anyagokkal, mint a téglával, ytongal könnyedén megbirkóznak a vésést illetően, de a betonnal már más a helyzet. Nem lehetetlen, hiszen nem hiába látták el vésőfunkcióval. Viszont csak bizonyos mértékig használjuk erre a fúró vésőkalapácsot.

Ha többet vésnénk, mint fúrnánk, akkor célszerű a vésőgép beszerzése. Főként vésés esetén mutatkozik meg, hogy mennyire jól tettük, amennyiben vásárlásnál figyelembe vettük az ütési energia értékét. Továbbá, az extra funkciók, mint a fúrásmélység-ütköző, biztonsági-kuplung, a fordulatszámnak a szabályozása, illetve a rezgéscsillapítás is sokat számítanak, főként az ár tekintetében. Tény, hogy ezekkel együtt sokkal kifinomultabb munkát végezhetünk.