Mi mindenhez jó az imbuszkulcs?
Az imbuszkulcs készlet egyike azoknak a szerszámoknak, amit érdemes otthonra beszerezni. Sajnos bármikor előfordulhat, hogy elromlik valami, amit aztán meg kell javítani. Ilyenkor nem feltétlenül kell szakemberhez fordulni. Ha birtokában vagyunk a megfelelő méretű és kialakítású szerszámoknak, akkor mi magunk is orvosolhatjuk a problémát. Mind közül az egyik leggyakrabban alkalmazott eszköz az imbuszkulcs.
Mi az imbuszkulcs?
Az imbuszkulcs olyan szerszám, ami úgynevezett imbuszcsavarok szerelésére alkalmas. Ezekre a csavarokra jellemző a hatszögletű lyukkialakítás. Különösen kerékpárok, illetve bútorok összeszerelésére használják. Európa egyes részein az imbuszkulcsot Unbrako-kulcsként ismerik, de az elnevezés szinte országonként változik. Olaszországban Egidio Brugola szabadalmaztatta Brugola-kulcs néven, a németek egyszerűen csak INBUS-kulcsnak hívják, míg Nagy-Britanniában és Amerikában Allen-kulcsként emlegetik. Az Inbus név a német gyártó cég, Bauer & Schaurte Karcher védjegye volt, alapvetően innen származik a név.
A legtöbb inbuszkulcs alapanyaga acél, de a környezeti hatások okozta károk elkerülése érdekében, felületkezelési eljárást alkalmaznak a gyártók. Ennek elsődleges célja a korrózióval szembeni védelem. Többféle megoldás létezik, ezek közül a leggyakrabban alkalmazott módszerek az olajozás, a fekete oxid védelem, a speciális festék vagy fém bevonat, illetve a száraz felületkezelési eljárás. Napjainkban ez utóbbi bizonyul a leghatékonyabb alternatívának. A szerszámot külön, illetve imbuszkulcs készletben is lehet kapni.
Az imbuszkulcs készlet felhasználása
Ezek a szerszámok nagyon sokoldalú felhasználást tesznek lehetővé. Az egyik leggyakoribb szakterület, ahol rendszeresen alkalmazzák a kerékpárok és gördeszkák szerelése. Amikor egy-egy alkatrészt rögzíteni, cserélni kell, esetleg egy módosító beállítást elvégezni, akkor csak egy imbuszkulcs kell a munka precíz elvégzéséhez. Speciális változatai fékszerelő szerszámként is nagyon jól működnek. Végül meg kell említenünk a bútorszerelést is, ugyanis a bútorlapok összeillesztése sem történhet imbuszkulcs használata nélkül. Minden esetben az imbuszcsavarok oldására, illetve megfeszítésére szokás használni. Ma már léteznek olyan szerszámok, amelyekkel sokkal gyorsabban tudjuk elvégezni a csavar ki- és behajtását.
Az imbuszkulcs előnyei
Az imbuszkulcs meglehetősen népszerű szerszám, aminek természetesen megvan a maga oka. A csavar és a csavarhúzó között összesen hat érintkezési síkot biztosít, de az is az előnyei közé sorolható, hogy a csavar felületei védettek a külső sérülésekkel szemben. A csavar a szerszám segítségével nagyon könnyen behelyezhető a furatba, az alkalmazható nyomatékot pedig legfeljebb a kulcs hossza és vastagsága korlátozza. További pozitívuma, hogy nagyon kicsi méretű és fej nélküli csavarok esetén is nagyszerűen alkalmazható.
Imbuszkulcs méretek
Ha rápillantunk az imbuszkulcs készletekre, akkor láthatjuk, hogy ezek a szerszámok milyen sokféle méretben készülnek. A normál méretű változatok mellett, vannak kis- és nagyméretű imbuszkulcsok is, de a mini imbuszkulcs készlet is rendelkezésre áll. Vásárláskor mindig a munka jellege, illetve az egyedileg felmerülő igények a mérvadók.
Imbuszkulcs típusok
Az imbuszkulcsok leginkább elterjedt változatai L alakot formálnak. Ezek a legolcsóbb és legsokoldalúan használható típusok, amiket szinte bármelyik háztartásban megtalálhatjuk. Legyen szó kerékpár, gördeszka, gépjármű fékek, bútorok szereléséről, minden esetben jó szolgálatot tesznek. Létezik azonban T imbuszkulcs készlet is. A T forma is sokoldalú felhasználásra ad lehetőséget. A használatával nagyon könnyen kipörgethető a csavar, a szárnak köszönhetően pedig nagy nyomatékot lehet kifejteni vele. Vannak összecsukható imbuszkulcsok is, amelyek a csavarhúzók és az L alakú kulcsok előnyeivel egyaránt rendelkeznek. Mindezek mellett, említést kell tennünk az átfordítható fejű kulcsokról is, amelyek szintén sok előnyös tulajdonsággal örvendeztetik meg a felhasználókat.